راهنمای کامل خواباندن نوزادان 0 تا 12 ماهه

به گزارش اهدا بلاگ، نحوه خواباندن نوزاد در سنین مختلف 0 تا 12 ماهگی متفاوت است، زیرا کودک در حال رشد و تکامل است و با بزرگتر شدن، باهوش تر و بازیگوش می شود. در این مقاله بهترین روش های خواباندن نوزاد از ابتدای تولد تا یک سالگی، همراه با میزان خواب مورد نیاز نوزادان در هر سن، بیان شده است.

راهنمای کامل خواباندن نوزادان 0 تا 12 ماهه

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - خواباندن نوزاد یکی از چالش های والدین است. خواب بخش بزرگی از زندگی نوزاد است و پدر و مادر برای خوابیدن باید به نوزاد خود کمک کنند. در این مقاله، نکاتی برای خواباندن نوزادان از سنین 0 تا 12 ماهگی بیان می شود. روش های مطرح شده به سن کودک بستگی دارد و برای هر گروه سنی متفاوت است.

فهرست عناوین اصلی

خواباندن نوزادان 0-3 ماهه

خواباندن نوزادان 3-6 ماهه

خواباندن نوزادان 6-12 ماهه

خواباندن نوزادان 0-3 ماهه

مدت زمان احتیاج به خواب: یک نوزاد تازه متولد شده حدود 16 تا 17 ساعت در شبانه روز می خوابد، تا سه ماهگی این زمان به 15 ساعت می رسد.

گرسنگی نوزاد را بی درنگ برطرف کنید

تغذیه در طول شب تا 3-6 ماهگی ادامه دارد و شما باید در طول این مدت، شب ها بیدار شده و به احتیاج غذایی نوزاد خود پاسخ دهید تا گرسنه نماند. بنابراین او دوباره بعد از شیر خوردن، به خواب می رود. کودکی که می داند زمانی که درخواست می کند به خواسته اش پاسخ داده می شود، بیشتر احساس امنیت و آرامش نموده و سریع تر هم به خواب می رود.

موارد دیگر را بررسی کنید

ممکن است شما، به نوزاد شیر داده باشید ولی باز هم نخوابد. اینجاست که باید موارد دیگر را بررسی کنید. برای مثال بررسی کنید که آیا نوزاد دل درد یا کولیک دارد؟ (در این حالت با فریادهای بلند، چهره قرمز و کشیده شدن پاهای نوزاد روبرو می شوید). آیا محیط اتاق برای نوزاد گرم یا سرد است؟ آیا احتیاج به تعویض پوشک دارد؟ و ...

نوزاد را در آغوش نگیرید

البته که شما می توانید با در آغوش دریافت نوزاد خود، او را آرام کنید، اما برخی شب ها متوجه می شوید که حتی با وجود تلاش های زیاد شما، باز هم کودکتان به خواب نمی رود. با این حال همیشه سعی کنید نوزاد خود را در سبدهای گهواره ای بخوابانید؛ این گونه او یاد می گیرد که در زمان خواب در جای خودش بخوابد.

نوزاد را قنداق کنید

وقتی نوزادان قنداق می شوند، احساس امنیت بیشتری دارند. شما می توانید با یک پتوی نازک یا پارچه نازک و یا قنداق های آماده، نوزاد خود را قنداق و او را آرام کنید تا سریعتر به خواب رود.

بیشتر بدانید: هر آنچه باید در مورد قنداق کردن نوزاد بدانید

روی بینی نوزاد را نوازش کنید

ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، اما با یک نوازش ملایم روی بینی از چشم ها به سمت نوک بینی، می توانید نوزاد را آرام کنید. با این نوازش چشم های نوزاد بسته شده و به خواب می رود.

منتظر خمیازه های نوزاد باشید

نوزادان نمی توانند بیش از دو ساعت بیدار بمانند؛ بنابراین منتظر خمیازه کشیدن آن ها باشید. بلافاصله با دیدن خمیازه کشیدن کودک و خسته شدن چشمانش، شرایط محیطی آرامی برای خوابیدن او فراهم کنید و اجازه دهید نوزاد بخوابد. اگر متوجه این علائم نشوید، ممکن است کودک بیش از حد خسته شود. در این حالت به آسانی نمی تواند بخوابد و برای خوابیدن بی قراری و گریه می کند.

نوزاد را با یک ملحفه در آغوش خود شیر دهید

نوزادان معمولاً از اینکه آنها را از آغوش گرم در زمان شیر خوردن، به یک مکان سرد مانند گهواره انتقال دهیم، متنفر هستند. بنابراین برای جلوگیری از بیدار شدن نوزاد در زمان انتقال او به مکان اصلی، کودک را در روی یک ملحفه یا پارچه نازک قرار دهید و با آن کودک را در آغوش بگیرید و شیر دهید، سپس با همان پارچه، کودک را در مکان اصلی خود یا گهواره قرار دهید. اینگونه کودک به خاطر کاهش دمای خوابش بیدار نمی شود.

بینی گرفته نوزاد خود را تمیز کنید

کودکی که دچار سرماخوردگی شده است و بینی او گرفته است، مشکل بیشتری در خوابیدن دارد. در زمان گرفتگی بینی نوزاد، از داروخانه ها قطره های باز کننده بینی (سالین) را تهیه نموده و برای باز کردن بینی نوزاد استفاده کنید. در این شرایط سعی کنید سر کودک را در گهواره با قرار دادن حوله ای در زیر بالش، بالاتر بیاورید. اما مراقب باشید، سر نوزاد را بیش از حد بالا نیاورید، زیرا ممکن است سر او از بلندی بلغزد و پایین بیفتد.

از نویز سفید کمک بگیرید

برخی از والدین می گویند، زمانی که ماشین لباسشویی و یا جاوربرقی در نزدیکی محل خواب نوزاد، روشن باشد، کودک به خواب می رود. این به دلیل نزدیک بودن این صدا ها به صدا های داخل رحم است؛ بنابراین می توانید سی دی های نویز سفید را برای خواباندن نوزاد خود خریداری نموده و به خوابیدن او کمک کنید.

نوزاد را تکان دهید

تکان دادن ملایم یکی از روش های موثر در خواباندن نوزاد است. تکان دادن نوزاد در آغوش پدر یا مادر یا حتی با گهواره خود نوزاد، می تواند یکی از روش های مفید برای خواباندن نوزاد باشد. اما ممکن است کودک هر شب به این کار برای خوابیدن عادت کند، پس مراقب باشید.

خواباندن نوزادان 3-6 ماهه

مدت زمان احتیاج به خواب: نوزادان 3 تا 6 ماهه به 14-16 ساعت خواب در شبانه روز احتیاج دارند. این نوزادان ممکن است در روز سه بار و هر بار به مدت 3 ساعت بخوابند.

تغذیه مناسب در شب

در این سن شما هنوز باید در طول شب بیدار شوید و نوزاد خود را تغذیه کنید. اما دقت داشته باشید، شیر دادن نوزاد در شب را بدون هیچ روشن کردن چراغ و یا بازی کردن و ... انجام دهید. حتی اندکی تماس چشمی با نوزاد در این سن می تواند، مانع از ادامه خواب او در شب شود.

اسباب بازی های مورد علاقه را به کودک بدهید

وقتی کودک شش ماهه شد در کنار گهواره و یا رختخواب کودک، یک اسباب بازی نرم که بوی شما را هم بدهد، قرار دهید. قرار دریافت یک اسباب بازی نرم در کنار کودک در زمان خواب، کمک زیادی به خواباندن نوزاد می کند.

اندکی صبر کنید و بعد به اتاق کودک بروید

اگر فکر می کنید که کودک گرسنه نبوده و هوای محیط هم بیش از اندازه گرم و سرد نیست، ولی هنوز نخوابیده است، اندکی صبر کنید بعد به اتاق کودک بروید. قطعا قرار نیست شما کودک خود را در حالت پریشانی رها کنید اما 5 تا 10 دقیقه منتظر بمانید و بعد پیش او بروید. جالب است که در بیشتر مواقع در طی این زمانی که شما به اتاق نرفته اید، خود کودک مسئله را حل نموده و به خواب می رود. یادگیری این مهارت بسیار مهم است.

او را در آغوش گرفته و آرام تکان دهید

شب هایی وجود دارد که کودک فقط از طریق تکان دادن به خواب می رود. سعی کنید که این روش، تبدیل به یک عادت برای کودک نشود زیرا او هر شب انتظار خواهد داشت که برای خوابیدن او را تکان دهید.

نوازش کردن کودک

اگر همه عوامل نخوابیدن نوزاد از گرسنگی، گرما، سرما و درجه حرارات اتاق را بررسی نموده اید و باز هم کودک شما نمی خوابد، محیط را آرام کنید و او را نوازش کنید، نوازش کردن می تواند به خوابیدن نوزاد کمک کند.

دندان درآوردن

برخی از نوزادان اولین دندان خود را در 5 تا 6 ماهگی درمی آورند و این باعث می شود حساس و پریشان شوند. سعی کنید صورت و مخصوصاً ناحیه فک و زیر چانه کودک را ماساژ داده و یا با یک ژل دندان نوزاد، درد او را تسکین دهید؛ اگر چه برخی از بچه ها در این حالت نیز تنها با شیر خوردن، به خواب می فرایند.

بیشتر بدانید: علائم دندان درآوردن نوزادان چیست؟ (راهنمای تصویری)

کیسه خواب نوزاد

اگر کودک به هیچ عنوان نمی خوابد، استفاده از یک کیسه خواب کودک را امتحان کنید. شاید موثر باشد.

عادت خواب برای کودک ایجاد کنید

برای کودک خود یک ساعت خواب تعیین تعیین نموده و زمان کوتاهی (30 تا 45 دقیقه) قبل از آن را به کارهای روتین قبل از خواب اختصاص دهید. این کارها تبدیل به نشانه هایی برای کودک شده که با دیدن آنها متوجه می شود، وقت خواب رسیده است. با عادت کردن نوزاد به این کارها و ساعت خوابش، خودش به موقع متوجه می شود که نزدیک زمان خواب است. زمان قبل از خواب را در مکانی آرام مانند اتاق خواب یا حمام و دستشویی بگذرانید. کودک را به اتاق بازی و یا اتاق نشیمن نبرید، زیرا کودک فکر می کند زمان بازی رسیده است و نباید بخوابد. شما می توانید با برنامه ای مثل شیر دادن به نوزاد، حمام گرم و یک قصه به استقبال خواب بروید.

بیشتر بدانید:چگونه الگوی خواب نوزادمان را تنظیم کنیم؟

خواباندن نوزادان 6-12 ماهه

مدت زمان احتیاج به خواب: میزان خواب بچه ها 6 تا 12 ماهه، حدود 13 تا 15 ساعت است. نوزادان در شش ماهگی سه بار خواب سه ساعتی در روز دارند در حالی که تا یک سالگی این میزان به دو بار خواب نیم تا یک ساعتی در روز می رسد.

تغذیه مناسب

تغذیه هر کودک در این سن متفاوت است. بیشتر نوزادان شش ماهه و بیشتر می توانند شب را بدون شیر خوردن، بخوابند. شما می توانید نزدیک به خواب کودک، او را شیر دهید تا گرسنه نباشد و بدین صورت، بتواند بدون بیدار شدن، تمام طول شب را بخوابد.

بعد از عمیق شدن خواب او را در جای خوابش بگذارید

کودک شیر خورده و امیدوارید که به خواب برود اما وقتی کودک را بعد از شیر خوردن، در مکان خوابش می گذارید، بیدار می شود. در این سن این مشکل زیاد دیده می شود. بچه ها در این سن موقع شیر خوردن بیدار هستند، بنابراین برای اجتناب از این مسئله کمی زودتر به آنها شیر بدهید و قبل از گذاشتن کودک در جای خودش، یک داستان برای او بگویید تا خوابش عمیق شود. بعد از عمیق تر شدن خواب کودک، او را به رختخوابش انتقال دهید.

هر شب او را تکان ندهید

سعی نکنید هر شب با تکان دادن کودک، او را بخوابانید، زیرا عادت می کند. این سن بهترین زمان برای یادگیری کودک است که بتواند خودش به تنهایی و بدون احتیاج به حضور شما در کنارش، بخوابد.

عادات قبل از خواب را ادامه دهید

هنگامی که شما یک برنامه 30-45 دقیقه ای برای آماده شدن برای خواب بریزید و آن را هر شب در یک زمان مشابه تکرار کنید، کودک شما با دیدن این نشانه ها متوجه می شود که زمان خواب رسیده است.

اضطراب جدایی

از حدود 8 ماهگی، کودک وارد مرحله ای از اضطراب جدایی می شود. او نگران است زیرا فکر می کند، وقتی شما در کنارش نیستید، یعنی برای همیشه رفته اید. در این شرایط سعی کنید به کودک بفهمانید که همه چیز عادی است. اگر کودک در این شرایط به سختی آرام می شود و می خوابد، کنارش بمانید و به او اطمینان دهید، اما او را از اتاقش خارج نکنید. به آرامی کودک را نوازش کنید و به او بگویید که باید بخوابد و شما هم در کنارش هستید و او را تنها نمی گذارید.

جهش ناگهانی رشد کودک

یکی دیگر از مورادی که به خواباندن نوزاد کمک می کند، دادن غذای جامد به کودک در طول روز است. دادن غذای کمک به نوزاد باعث می شود شب برای خوردن شیر بیدار نشود. گاهی اوقات کودک با اینکه بزرگتر شده است ولی دوباره مثل قبل در طول شب برای غذا خوردن بیدار شود. در واقع شما کودکی خواهید داشت که تمامی شب ها گرسنه است، این به خاطر جهش رشدی در بچه ها است. در این شرایط و در این سن، در طول روز غذاهای جامد کافی به کودک خود بدهید تا در طول شب، سیر بماند و بیدار نشود.

دندان درآوردن

بچه ها در این سن، در مرحله دندان درآوردن هستند. گاهی کارشناسان می گویند، که رویش دندان ها نباید کودک را از خواب بیدار کند ولی مادران می دانند که ممکن است این اتفاق بیفتد. بنابراین سعی کنید با وسایلی پلاستیکی مانند قاشق های پلاستیکی و دندان گیرها و یا حتی انگشتان خود، لثه های کودک را ماساژ دهید.

ایستادن در رختخواب

در این سن، احتمالاً کودک مهارت های جدیدی مانند نشستن و ایستادن را یاد می گیرد؛ بنابراین ممکن است با استفاده از میله های گهواره و یا تخت خود، بایستد اما نتواند دوباره بخوابد. در این زمان او را ببوسید و سریعاً بخوابانید. هر زمانی که او این کار را انجام داد، شما او را به رختخوابش برگردانید تا وقتی که خودش به تنهایی بتواند بایستد و بخوابد. در طول روز با او بازی و تمرین کنید تا یاد بگیرد چگونه بایستد و دوباره بنشیند.

سخن آخر خبرنگاران با پدر و مادرها ...

اگر کودکتان تا شش ماهگی در اتاق خواب شما می خوابیده است، حالا بهترین زمان است که اتاق خواب او را جدا کنید. جالب است که بسکمک از والدین حتی با غلتیدن نوزادشان در رختخواب، در اتاق خودش، از خواب بیدار شده و برای خواباندن نوزاد خود اقدام می کنند.

به طور کلی همه روش های گفته شده برای خواباندن نوزادان، در نوزادان با سنین مختلف، متفاوت است زیرا نوزاد در حال رشد و تکامل است و با بزرگ تر شدن، باهوش تر و بازیگوش تر می شود، بنابراین باید متناسب با سن نوزاد خود برای خواباندن او، روش مناسبی را بکار ببرید. پدران و مادران توجه کنند، نوزادان در ماه های اولیه تولد، می توانند عادت های خواب را یاد بگیرند، بنابراین سعی کنید از همان ابتدا برای تنظیم خواب نوزاد روش های صحیحی برای خواباندن نوزاد خود بکار ببرید.

برگرفته از: bounty

منبع: setare.com
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 645

به "راهنمای کامل خواباندن نوزادان 0 تا 12 ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل خواباندن نوزادان 0 تا 12 ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید