خبرنگاران ترامپ به رغم مخالفت چین پیمان تایوان را امضا کرد

به گزارش اهدا بلاگ، پکن- خبرنگاران- دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا بی توجه به مخالفت های چین، پیمانی را در اتحاد با تایوان امضا نموده است که صندلی بین المللی این جزیره را ارتقا می دهد.

خبرنگاران ترامپ به رغم مخالفت چین پیمان تایوان را امضا کرد

روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست روز آدینه نوشت: این پیمان که حالا به قانون تبدیل شده است صندلی بین المللی و اتحاد کشورهای دیگر با تایوان را تقویت می نماید در عین حال چین نیز با آن مخالفت نموده است.

این پیمان را کوری گراندر سناتور جمهوری خواه از کلرودا و کریس کوین سناتور دموکرات از دلاویر آمریکا تنظیم نموده بودند و در ماه های اکتبر و مارس مجالس سنا و نمایندگان به اتفاق آرا آن را تصویب نموده و در اختیار رییس جمهوری قرار داده بودند.

لایحه ای که ترامپ امضا نموده است بر اساس این گزارش به منزله حمایت قاطع آمریکا از تایوان برای تقویت روابط با دیگر کشورها در سراسر دنیا است این در شرایطی است که تایوان از دیدگاه چین یک استان این کشور و بخشی لایفنک از خاک سرزمین مادری است که روزی به وحدت با این کشور در می آید.

سناتورهای آمریکایی که این قانون را تنظیم نموده بودند بر این باورند که پکن درواقع درمقابل تایوان قلدرمآبی نموده و این قانون فشاری بر چین است تا از این اقدام دست بردارد.

سناتور گراند می گوید: آمریکا از هر ابزاری برای ارتقا صندلی تایوان در دنیا بهره می گیرد و این پیمان پیغامی برای کشورهای دیگر است که باید با اقدامات چین در مقابله با تایوان مخالفت نمایند.

سناتور کوین نیز گفت: از اینکه رییس جمهوری این لایحه را امضا نموده بسیار مسرور است این حمایت از یک بازار آزاد و دموکراسی است ما برای ارتقای صندلی تایوان در دنیا در کوشش هستیم.

از سال 2016 میلادی که خانم تسای اینگ ون قدرت را در تایوان بدست گرفت، 8 کشور روابط دیپلماتیک با این جزیره را قطع نموده اند و 15 کشور همچنان روابط رسمی با تایوان دارند.

تسای پس از پیروزی دوباره در انتخابات ریاست جمهوری در امسال میلادی گفت: دنیا باید واقعیت استقلال تایوان را درک کند و چین باید به این جزیره احترام بگذارد.

او در مصاحبه با بی بی سی گفت: ما دارای هویت مستقل و کشور خودمان هستیم.

چین تاکید نموده است اگر تایوان به طور رسمی اعلام استقلال کند، استفاده از قوه قهریه برای وحدت با این جزیره را مد نظر قرار خواهد داد.

بر اساس پیمان تایوان، واشنگتن از عضویت این جزیره در هر سازمان بین المللی که شرطش فقط عضویت کشورهای دارای حق حاکمیت باشد و همچنین عضویت به عنوان ناظر در دیگر سازمان های بین المللی حمایت می نماید.

نانسی پلوسی رییس کنگره آمریکا هم در این ارتباط گفت: کنگره آمریکا این پیغام را ارسال می نماید که در کنار تایوان قرار گرفته است و باید تضمین گردد که تایوان در جامعه دنیای از جمله در سازمان ملل دارای کرسی تصمیم گیری است.

در حمایت از آمریکا، نخست وزیران کانادا و ژاپن نیز خواهان حمایت فزاینده از تایوان در سازمان بهداشت دنیای شده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 79

به "خبرنگاران ترامپ به رغم مخالفت چین پیمان تایوان را امضا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ترامپ به رغم مخالفت چین پیمان تایوان را امضا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید