حکم حبس ابد برای قصاب بوسنی در دیوان لاهه تایید شد

به گزارش اهدا بلاگ، قضات دادگاه تجدیدنظر در دیوان لاهه روز سه شنبه محکومیت راتکو ملادیچ، فرمانده نظامی صرب های بوسنی را تایید کردند.

حکم حبس ابد برای قصاب بوسنی در دیوان لاهه تایید شد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از یورونیوز، به این ترتیب راتکو ملادیچ که از او به عنوان قصاب بوسنی یاد می شود به جرم نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در جریان جنگ بوسنی تا انتها عمر در زندان خواهد بود.

حکم پنج قاضی دادگاه تجدیدنظر قطعی است و راتکو ملادیچ دیگر امکان ارائه درخواست تجدیدنظر در این حکم را ندارد. او پیش از این در سال 2017 به دلیل نقشش در جنگ بوسنی بین سال های 1992 تا 1995 به ویژه قتل عام سربرنیتسا به حبس ابد محکوم شده بود. شماری از مادران قربانیان کشتار سربرنیتسا روز سه شنبه برای استماع حکم دادگاه تجدیدنظر به لاهه رفته بودند.

راتکو ملادیچ در سال 2011 پس از 16 سال فرار و زندگی مخفیانه بازداشت شد. وکلای مدافع او گفته اند که وی اکنون مرد مسنی است که با مسائل سلامتی دست و پنجه نرم می کند. بسیاری از صرب های بوسنی همچنان راتکو ملادیچ را به عنوان یک قهرمان تحسین می کنند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا ضمن استقبال از تصمیم قضات دادگاه تجدیدنظر وابسته به سازمان ملل، تائید محکومیت راتکو ملادیچ را تاریخی توصیف کرد. میچل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز از تائید حکم حبس ابد علیه راتکو ملادیچ استقبال کرد.

راتکو ملادیچ در حالی تا انتها عمر در زندان خواهد بود که رادوان کارادزیچ، رهبر سابق صرب های بوسنی نیز به جرم نسل کشی، جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به طور قطعی به حبس ابد محکوم شده است.

رسیدگی به پرونده راتکو ملادیچ پس از انتها کار دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم جنگی در یوگسلاوی سابق در سال 2017 برعهده ساز و کار بین المللی برای دادگاه های جنایی بود. این ساز و کار برای رسیدگی به باقی مانده کار دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم جنگی در یوگسلاوی سابق و دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم جنگ داخلی در رواندا ایجاد شده است.

جنگ بوسنی حدود 100 هزار کشته بر جای گذاشت و منجر به آواره شدن دو میلیون و 200 هزار نفر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 874

به "حکم حبس ابد برای قصاب بوسنی در دیوان لاهه تایید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم حبس ابد برای قصاب بوسنی در دیوان لاهه تایید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید