تصویری از یک ازدواج ناموفق در 3 قاب نقاشی

به گزارش اهدا بلاگ، یک نقاش بریتانیایی، با تمرکز بر اختلافات زناشویی، موضوع اختلاف سنی زیاد میان زوجین را دستمایه ترسیم چند تابلو نقاشی قرار داده است.

تصویری از یک ازدواج ناموفق در 3 قاب نقاشی

به گزارش ایسنا به نقل از الجزیره، در گذشته، وقتی که هنوز پای رادیو و تلویزیون به دنیای ما باز نشده بود، هنر های تجسمی و به ویژه تابلو های نقاشی، در کنار کتاب ها، تنها وسیله برای صحبت درباره مسائل اجتماعی از جمله فقر، ازدواج و ... بودند.

در خصوص مسائل زناشویی و ازدواج، ویلیام کوئیلر اورچاردسون، نقاش بریتانیایی (1910 ـ 1832)، تابلویی را ترسیم نموده که در آن یک مراسم ازدواج ناموفق را نشان می دهد. او در این اثر با نام ازدواج مصلحتی، به اختلاف سنی زیاد میان عروس و داماد اشاره نموده است. اورچاردسون، این اثر را در سال 1883 کشیده است.

این اثر مرد متمول و مسنی را همراه با دختری جوان، بر سر میز ناهارخوری نشان می دهد. خدمتکاری هم در تصویر اتاق غذاخوری که به سبک ویکتوریایی تزیین شده، دیده می گردد که در حال کشیدن غذا برای مرد ثروتمند است. این تابلو در موزه هنر کلوین گرو در گلاسکو، نگهداری می گردد.

در این نقاشی هیچ جلوه ای از مهر و محبت میان زن و مرد دیده نمی گردد. مردی ثروتمند و تنها در گوشه ای از میز نشسته و زنی جوان با لباس های ویکتوریایی گران قیمتی در مقابل او و با فاصله ای زیاد نشسته و حتی به او نگاه هم نمی نماید. تنها چیزی که می توان به وضوح در این نقاشی دید، خستگی و ملالت است.

اورچاردسون این مضمون را در دو تابلو دیگر ادامه داده است. در تابلو دوم مرد پیر را به تنهایی در اتاقش ترسیم نموده است. پیرمرد در اتاقی که به سبک ویکتوریایی چیده شده، تنها نشسته و خبری از همسر جوانش نیست! این تابلو نشان می دهد که ثروت پیرمرد نتوانسته مانع تنهایی اش باشد و او بعد از ازدواج با زن جوان، تنها و متفکر در اتاق نشسته است. تزیینات اتاق بار دیگر ثروت او را به رخ بیننده می کشد.

در تابلو سوم نقاش، بیننده را وارد حساس ترین قسمت زندگی این زوج می نماید. وقتی که اولین اختلافات نمایان شده اند. این اثر (The First Cloud) نام دارد. مرد که با ثروتش زیبایی و جوانی را خریده، دست در جیب با نشانه هایی از خشم به همسرش نگاه می نماید و زن در حالی که پشت به بیننده دارد، در حال داخل شدن است. مرد با چشم زن را تعقیب می نماید و زن بی اعتنا به مسیرش ادامه می دهد.

فاصله این زوج در تابلو سوم هم مانند تابلو اول، نمایانگر شکاف احساسی میان آن دو است. نقاش باز هم با ترسیم فضای خانه، ثروت مرد و درعین حال با استفاده از رنگ هایی خاموش و نور کم محیط، بدبختی او را به بیننده یادآوری می نماید. نام تابلو نشان از شروع اختلافات و در برابر طوفان قرار داشتن این زندگی زناشویی دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 مرداد 1401 بروزرسانی: 28 مرداد 1401 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1320

به "تصویری از یک ازدواج ناموفق در 3 قاب نقاشی" امتیاز دهید

1 کاربر به "تصویری از یک ازدواج ناموفق در 3 قاب نقاشی" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری از یک ازدواج ناموفق در 3 قاب نقاشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید