تشخیص آنتی بادی ها در یک قطره خون

به گزارش اهدا بلاگ، پس از آلوده شدن افراد به کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2(ویروسی که باعث ایجاد کووید-19 می گردد)، بدن آنها آغاز به فراوری مولکول های ایمنی به نام آنتی بادی می نمایند.

تشخیص آنتی بادی ها در یک قطره خون

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تی ان، آزمایش های آنتی بادی کووید-19 وجود آنتی بادی علیه کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در خون را نشان می دهد. از آنجا که فراوری آنتی بادی ها ممکن است چند روز تا هفته طول بکشد، آزمایش های آنتی بادی نمی توانند عفونت های فعال را تشخیص دهند. با این حال آزمایش آنتی بادی به واکنش گرهای ناب نسبتاً گران متکی هستند و معمولاً برای انجام آنها به مقادیر زیادی از خون که فقط توسط پرسنل مراقبت بهداشتی انجام می گردد، احتیاج است.

اخیرا محققان مؤسسه پلی تکنیک فدرال لوزان یک آزمایش بسیار دقیق ایجاد نموده اند که می تواند صدها نمونه را با استفاده از مقادیر اندکی از واکنش گرهای ناب و یک قطره خون، همزمان تجزیه و تحلیل کند.

زو سوانک(Zoe Swank) نویسنده اول مطالعه گفت: جالب ترین نکته در خصوص روش ما این است که شما می توانید همزمان آزمایشات زیادی را با حداقل واکنش گر انجام دهید و حتی می توانید از افراد بخواهید که نمونه خون خود را در خانه جمع آوری نمایند.

این پلتفرم که می تواند به طور همزمان 1024 نمونه را تجزیه و تحلیل کند، از یک شبکه پیچیده از لوله های ریز تشکیل شده است که در یک تراشه پلاستیکی قرار داشته و تقریباً به اندازه یک درگاه USB است. برای انجام آزمایش محققان به وسیله کانال های این تراشه میکروسیال نمونه های خون چند فرد را با چند واکنش گر آزمایش کردند. اگر آنتی بادی علیه کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در یک نمونه خون وجود داشته باشد، یک مولکول سیگنالی فراوری می نماید که می تواند به عنوان یک درخشش فلورسنت در زیر میکروسکوپ تشخیص داده گردد.

هنگامی که محققان نمونه های خون 155 فرد آلوده به کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 را آزمایش کردند، در 98 درصد موارد آنتی بادی علیه ویروس شناسایی شد. این روش همچنین بسیار خاص است زیرا هرگز آنتی بادی علیه ویروس را در نمونه های افرادی که به کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 آلوده نشده بودند، شناسایی نکرد.

از آنجا که دستگاه میکروسیال بسیار کوچک است ، مقدار خون و واکنشگرناب مورد استفاده بسیار کمتر از مقدار مورد احتیاج برای آزمایش های استاندارد آنتی بادی کووید-19 است.

سوانک و همکارانش برای از بین بردن احتیاج به جمع آوری خون زیاد از افراد اظهار کردند که افراد می توانند از نمونه های خون به دست آمده از روشی به نام فینگرپریک(finger prick) استفاده نمایند که طی آن از یک روش ساده برای دریافت خون از انگشت با یک سوزن کوچک استفاده می گردد.

این فناوری می تواند این امکان را برای مردم فراهم کند که یک کیت نمونه گیری خون را در داروخانه یا سوپرمارکت خریداری نمایند، خون خود را با روش گفته شده جمع آوری نمایند و آن را به یک آزمایشگاه مرکزی ارسال نمایند که نمونه خون را تجزیه و تحلیل کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 825

به "تشخیص آنتی بادی ها در یک قطره خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص آنتی بادی ها در یک قطره خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید