با این ترفند های صبحگاهی از شر خستگی خلاص شوید

به گزارش اهدا بلاگ، برای اغلب ما بیدار شدن از خواب در زمان صبح و آماده شدن برای آغاز روز خود کار واقعاً دشواری است. اما ترفند های ساده ای وجود دارد که یاری می نمایند راحت تر از خواب بیدار شوید و پیش از آغاز روزتان از آن حس سستی و خواب آلودگی خلاص شوید.

با این ترفند های صبحگاهی از شر خستگی خلاص شوید

1- زنگ ساعت را قطع نکنید

در برابر وسوسه قطع زنگ ساعت و به تعویق انداختن زمان بیدار شدن تان مقاومت کنید. این امر صرفاً برای استفاده بیشتر از وقت خود نیست، بلکه قطع کردن زنگ ساعت و برگشتن به خواب باعث چند پاره شدن خواب می گردد. به همین علت طی روز احساس خستگی خواهید کرد.

2- یک لیوان آب بنوشید

احتمالاً نوشیدنی ای که همواره از آن برای بیدار نگه داشتن خود استفاده می کنید چای یا قهوه است، به خصوص اگر صبح یک روز سرد هم باشد. اما اولین نوشیدنی شما با یک لیوان آب باشد. با این کار بدن آب مورد احتیاجش را به دست می آورد و در نتیجه، انرژی بیشتری پیدا می کنید.

3- تخت تان را مرتب کنید

صبح ها هنگام آماده شدن ممکن است وسوسه شوید کار های خانه را به بعد از بازگشت تان به خانه موکول کنید. اما کاری به سادگی مرتب کردن تختخواب می تواند به شما حس موفقیت دهد و یاری کند روز خود را با روحیه بهتری شروع کنید.

4- حرکات کششی انجام دهید

وقتی می خوابیم، ماهیچه های ما وارد حالتی شبیه به فلج شدن می شوند. ورزش های ساده ای مانند حرکات کششی باعث آزاد شدن هورمون اندورفین می شوند و انرژی بیشتری به شما می بخشند.

5- از رایحه های طبیعی یاری بگیرید

برخی رایحه ها می توانند به بیدار شدن در زمان صبح و خلاصی از حس سستی یاری نمایند. مرکبات، رزمارری، نعناع فلفلی و اکالیپتوس به ویژه برای صبح ها بسیار مناسب اند. می توانید از این رایحه ها به شکل عصاره های طبیعی بهره ببرید. فقط مراقب باشید، چرا که برخی رایحه ها مانند اسطوخودوس تأثیر معکوس دارند.

6- به صورت خود آب بپاشید

برای بیدار کردن خود لازم نیست حتماً دوش آب سرد بگیرید؛ هر گونه تغییر دمایی همان اثر را خواهد داشت. یک اسپری آب کنار تخت خود بگذارید و صبح ها مقداری از آن به صورت خود بپاشید.

7- خود را سر و ته کنید

سر و ته کردن خود می تواند به مقابله با حس خستگی یاری کند. این کار باعث بهبود گردش خون می گردد. لازم نیست روی دست های خود بایستید. کافی است سر خود را روی تخت یا هر جای دیگری قرار دهید و پاهایتان را به دیوار تکیه دهید.

8- صبحانه بخورید

صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب ممکن است وسوسه شوید صبحانه را از قلم بیاندازید تا زمان بیشتری برای بقیه کار های خود داشته باشید، اما حقیقت این است که بدن ما انرژی خود را از مواد غذایی می گیرد، بنابراین باید حتماً چیزی بخوریم. صبحانه باید چیز سالمی مانند غلات کامل یا مواد پروتئینی باشد.

9- کمتر قهوه بنوشید

نمی توان تأثیر قهوه در برطرف خواب آلودگی را انکار کرد و این نوشیدنی برای بسیاری از ما یک ضرورت است. اما مصرف زیاد قهوه می تواند بعداً طی روز باعث احساس خستگی گردد. نکته اصلی رعایت تعادل است. صبح ها یک فنجان کوچک قهوه کفایت می نماید.

10- شکلات تلخ بخورید

اگر می خواهید بعد از صبحانه، در مسیر محل کارتان تنقلاتی بخورید، از شکلات تلخ بهره ببرید. شکلات تلخ مملوء ااز آهن است، ماده ای که به گلبول های قرمز اکسیژن می بخشد و جلوی احساس خستگی و ضعف طی روز را می گیرد. تئوبرومین درون شکلات تلخ که به آن مزه تلخی می دهد، با تقویت دستگاه عصبی مرکزی، به افزایش انرژی یاری می نماید.

11- بیرون بروید

نور خورشید می توانید سطح هورمون سروتونین را در بدن بالا ببرد که نه تنها خواب را بهبود می بخشد، بلکه یاعث می گردد طی روز هم انرژی داشته باشید. اگر فرصتش را داشتید، به پیاده روی صبحگاهی بروید یا کاری انجام دهید که احتیاج به بیرون رفتن از خانه داشته باشد.

12- چراغ ها را روشن کنید

حتی حضور در یک اتاق کم نور هم می تواند به شما حس خستگی دهد؛ بنابراین بعد از بیدار شدن از خواب، حتماً با نور خورشید یا چراغ، محیط را پرنور کنید. این امر طبیعی است، چرا که انسان موجودی شب زی نیست.

13- با کسی صحبت کنید

وقتی احساس خواب آلودگی می کنید با کسی صحبت کنید. این کار می تواند به افزایش تمرکز یاری کند و نوعی محرک رفتاری است. علاوه بر این ها، برای سلامت روان هم مفید است.

14- فکر خود را به کار اندازید

گاهی تنها چیزی که برای آماده شدن در زمان صبح احتیاج است، اندکی تحریک فکری است. سعی کنید یک معمای سخت را حل کنید یا چیزی بخوانید که معمولاً نمی خوانید. با این کار انرژی فکری تان بالا می رود. به خاطر داشته باشید کاری انجام ندهید که شما را از روتین روزانه تان غافل کند.

15- روتین خود را تغییر دهید

انجام هر روزه یک برنامه تکراری می تواند برایمان یکنواخت و خسته نماینده گردد، به همین علت می توانید گاهی تغییراتی در برنامه صبحگاهی خود، مثل تغییر ترتیب انجام کار ها دهید.

منبع: روزیاتو

منبع: فرارو
انتشار: 22 مرداد 1402 بروزرسانی: 22 مرداد 1402 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1477

به "با این ترفند های صبحگاهی از شر خستگی خلاص شوید" امتیاز دهید

3 کاربر به "با این ترفند های صبحگاهی از شر خستگی خلاص شوید" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این ترفند های صبحگاهی از شر خستگی خلاص شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید