کشف فروچاله ای بزرگ با جنگلی باستانی در آن!

به گزارش اهدا بلاگ، اکتشافات جغرافیایی در این کره خاکی به نظر می رسد که هنوز به سرانجام خود نرسیده است و کشف نو دانشمندان چینی شاهدی بر این مدعاست. این دانشمندان اخیراً یک فروچاله نو غول پیکر با یک جنگل در درون آن کشف کردند که 192 متر عمق دارد و درختانی 40 متری را در خود جای داده است.

کشف فروچاله ای بزرگ با جنگلی باستانی در آن!

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری شینهوا، عمق این گودال 630 فوت (192 متر) است و به مقدار ای عمیق است که طاق دروازه سنت لوئیس را در خود ببلعد. گروهی از غارشناسان در روز جمعه (6 مه) به داخل این چاله رفتند و متوجه شدند که سه ورودی غار در این شکاف بزرگ وجود دارد. آن ها همچنین درختان باستانی به ارتفاع 131 فوت (40 متر) را در این غار مشاهده کردند که شاخه های خود را به سمت نور خورشید که از ورودی چاله داخل می شوند، دراز کرده اند.

جورج وینی، مدیر اجرایی موسسه ملی تحقیقات غار و کارست (NCKRI) در ایالات متحده و کارشناس بین المللی غار ها گفت: این خبر بسیار جالبی است که همه ما را شگفت زده کرد. ونی با این حال به Live Science گفت که این کشف از لحاظ علمی جای تعجب ندارد، زیرا جنوب چین خانه توپوگرافی کارست است که منظره ای مستعد فروچاله های چشمگیر و غار های ماورایی می باشد.

وینی افزود که منظره ها کارست در درجه اول با فرسایش سنگ بستر شکل می گیرند. آب باران که کمی اسیدی است، هنگام عبور از خاک، دی اکسید کربن را می گیرد و اسیدی تر می شود. سپس چکه می کند و از میان شکاف های سنگ بستر جریان می یابد و به آرامی آن ها را به تونل ها و حفره های بزرگ تبدیل می کند. با گذشت زمان، اگر یک اتاقک غار به مقدار کافی بزرگ شود، سقف به تدریج فرو می ریزد و فروچاله های بزرگی را باز می کند. او گفت: به دلیل تفاوت های محلی در زمین شناسی، آب و هوا و سایر عوامل، نحوه ظاهر شدن کارست در سطح می تواند به طور چشمگیری متفاوت باشد. به همین دلیل در چین شما این کارست بصری فوق العاده دیدنی با فروچاله های بزرگ و ورودی های غار های غول پیکر و ... را دارید. در سایر نقاط جهان نیز ممکن است شما روی کارست ها در حال قدم زدن باشید و واقعاً متوجه چیزی نشوید. فروچاله ها ممکن است کاملاً فروکش نکرده باشند و فقط قطر دهانه یک یا دو متری داشته باشند. ورودی های غار ممکن است بسیار کوچک باشد، اما حفره درونی وسیع و بزرگ است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، کشف نو در منطقه خودمختار گوانگشی ژوانگ، در نزدیکی روستای پینگه در شهرستان لی رخ داد. گوانگشی به خاطر سازند های کارستی افسانه ای خود که از فروچاله ها گرفته تا ستون های صخره ای تا پل های طبیعی را دربرمی گیرد، شناخته می شود و منطقه را در فهرست میراث جهانی یونسکو به خود اختصاص داده است. ژانگ یوانهای، مهندس ارشد موسسه زمین شناسی کارست، به خبرگزاری شینهوا گفت که فضای داخلی این فروچاله 1004 فوت (306 متر) طول و 492 فوت (150 متر) عرض دارد.

واژه چینی برای چنین فروچاله های بزرگی tiankeng یا گودال بهشتی است و پایین فروچاله واقعاً مانند جهانی دیگری به نظر می رسد. چن لیکسین، که تیم اعزامی به غار را رهبری می کرد، به شینهوا گفت که فضای زیر درختان متراکم در کف چاله به مقدار شانه های یک فرد است. وی افزود: من تعجب نمی کنم که ممکن است گونه هایی در این غار ها یافت شوند که تا به امروز از طریق علم گزارش یا توصیف نشده اند.

ونی نیز گفت که غار ها و فروچاله های کارست می توانند واحه ای برای زندگی ایجاد کنند. در یکی از غار های غرب تگزاس، سرخس های استوایی که بومی منطقه نیستند، به وفور رشد می کنند. ظاهراً هاگ سرخس ها از طریق خفاش هایی که به آمریکای جنوبی و مرکزی مهاجرت می کنند، به مکان محافظت شده منتقل می شوند. بنابراین، فروچاله ها و غار ها نه تنها پناهگاهی برای زندگی هستند، بلکه مجرای سفره های زیرزمینی یا ذخایر عمیق آب زیرزمینی هستند. ونی افزود که سفره های کارست اکنون نیز تنها منبع یا منبع اصلی آب برای 700 میلیون نفر در سراسر جهان هستند، اما آن ها به راحتی قابل دسترسی و برداشت نیستند.

ونی گفت: سفره های کارست تنها انواع سفره هایی هستند که می توان آن ها را به راحتی با زباله های جامد آلوده کرد. من باتری ماشین ها و بدنه ماشین ها، بشکه ها و بطری های زیادی را از جریان فعال غار بیرون کشیده ام. به گزارش شینهوا، این کشف نو تعداد فروچاله ها را در شهرستان لی به 30 عدد می رساند. به گزارش چاینا دیلی، همان محققان قبلا ده ها فروچاله را در استان شانشی شمال غربی چین و خوشه ای از فروچاله های به هم پیوسته را در گوانگشی کشف کرده اند.

منبع: livescience

ترجمه: مصطفی جرفی-خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1401 بروزرسانی: 12 تیر 1401 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1279

به "کشف فروچاله ای بزرگ با جنگلی باستانی در آن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف فروچاله ای بزرگ با جنگلی باستانی در آن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید