همه چیز درباره نقاط امن تهران

به گزارش اهدا بلاگ، بیش از یک هفته از زمین لرزه ه ای که بامداد روز آدینه، 19 اردیبهشت ماه تهران را لرزاند گذشت و طی این مدت احتمالا باز هم خطر همیشگی زلزله تهران به فراموشی رفته است. موضوعی که معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران تا حدودی آن را طبیعی می داند و در عین حال معتقد است که نقاط امن محلات جزو مواردی است که ساکنان هر محله باید آن را به خاطر بسپارند.

همه چیز درباره نقاط امن تهران

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

حیدر کلهری در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به فراموش شدن زلزله در میان مردم گفت: واقعیت این است که نباید انتظار داشته باشیم که مردم مانند لحظه وقوع زلزله در استرس و وحشت دائمی باشند و طبیعی است که بعد از مدتی نگرانی ها بابت آن کاهش پیدا کند. اما این کاهش نگرانی ها نباید منجر به فراموشی یکسری موارد گردد. مردم باید در عین اینکه زندگی روزمره خود را سپری می نمایند یک سری هوشیاری ها و آمادگی ها نسبت به زلزله نیز داشته باشند.

وی ادامه داد: شیوه صحیح پناه گیری و اقدام در هنگام زلزله، حساسیت نسبت به ایمنی و چیدمان اجزا و اسباب خانه و ... از جمله این موارد است و در این میان به خاطرسپردن نقاط تخلیه امن اضطراری در هر محله نیز امر مهمی است که ساکنان هر محله باید آن را به خاطر بسپارند.

معاون سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره فرآیند تخلیه امن اظهارکرد: تخلیه امن فرایندی است که در آن افراد یک منطقه یا محله که در معرض خطر قرار دارند یا حادثه ­ای برای آنان اتفاق افتاده است، در نقاط امنی که از قبل مشخص و معرفی شده و امکانات و خدمات مورد احتیاج افراد پناهجو در آنها آماده شده، مستقر می­ شوند. در واقع اینطور می توان گفت که تخلیه امن بخشی از مرحله پاسخگویی و واکنش اضطراری در چرخه مدیریت بحران محسوب می­ گردد.

وی ادامه داد: معمولأ پس از وقوع زمین­لرزه یا در زمانی که خطر وقوع زلزله احساس می­گردد، به منظور ایجاد شرایط امن برای ساکنان و شهروندان و خارج کردن آنها از شرایط خطرناک و اجتناب از خطرات ناشی از پس­ لرزه ها یا مخاطرات ثانویه نظیر آتش سوزی، باید عملیات تخلیه امن به مرحله اجرا گذاشته گردد. تخلیه امن می­ تواند به صورت خودجوش و یا بنا به درخواست مسئولان ذیربط انجام گردد. به عنوان مثال در مواقعی که زلزله اتفاق افتاده و ساختمان ها آسیب دیده اند یا هنگامی که چند زلزله خفیف رخ می­ دهد که قابل احساس باشند­، مردم معمولأ خودبه خود نسبت به تخلیه اماکن مسکونی خود اقدام خواهند کرد. همچنین در مواقعی نیز که مسئولان لزوم انجام تخلیه امن را بنا به دلایل فوق تشخیص دهند، آن گاه فرمان تخلیه امن را صادر خواهند کرد و می توان از این نقاط استفاده کرد.

کلهری درباره اینکه تا چه زمان باید در مراکز تخلیه امن حضور داشت، گفت: پناهجویان در مراکز تخلیه از امکانات اولیه به منظور تأمین احتیاجها و احتیاجاتشان به مدت 72 ساعت برخوردار خواهند بود. گاهی ممکن است بعد از یکی دو ساعت فرد محل را ترک کند و گاهی هم ممکن مدت زمان بیشتری در این محل حضور داشت.

وی درباره راستا دسترسی به نقاط امن نیز گفت: راستا تخلیه، امن ­ترین راستای است که به وسیله آن ساکنان یک محله می­ توانند به سرعت و سلامت به مرکز تخلیه امن رفته و در آن مستقر شوند. این راستاها باید قبل از وقوع بحران در واحد همسایگی شناسایی شده و ایمنی آنها مورد آنالیز قرار ­گیرند.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با بیان اینکه برای برنامه ­ریزی و انجام تخلیه امن موارد متعددی باید مدنظر قرار بگیرد، گفت: مسئولان تخلیه امن باید از قبل نسبت به موارد انجام تخلیه امن، معیارهای صدور دستور و فرایند آن آشنایی داشته باشند. مهمترین دلایلی که تخلیه امن ضرورت پیدا می­ کند هم می تواند شامل این موارد باشد: هنگامیکه وقوع زلزله منجر به آسیب دیدگی ساختمان ها و منازل مردم شده باشد، هنگامی که خطر بالقوه­ای مانند احتمال وقوع آتش ­سوزی، نشت مواد خطرناک یا وقوع مخاطرات زمین­ شناختی نظیر زمین ­لغزش وجود دارد و توسط مقامات و افراد مسئول اعلام گردد، هنگامی که احتمال فروریختن ساختمان هایی که ممکن است در حین زلزله آسیب ­دیده باشند در اثر وقوع پس ­لرزه وجود داشته باشد، زمانی که نگرانی از وقوع یک زلزله عظیم پس از رویداد چند زلزله کوچک وجود داشته باشد.

کلهری در خصوص سوله های مدیریت بحران نیز گفت: سوله های بحران پایگاه های پشتیبانی محسوب می شوند و محلی برای حضور مردم نیستند. در این سوله ها اقدامات پشتیبانی و ارائه خدمات به مردم در صورت بحران ارائه خواهد شد و به همین دلیل مردم نباید در این سوله ها حاضر شوند.

وی درباره نقاط امن نیز گفت: نقاط امن در حدود 350 محله از شهر تهران، شناسایی و به روی نقشه همان محل بارگزاری شده است. ضمن اینکه بعضی از این نقاط نیز آشکار سازی شده و با نصب تابلو و علامت قابل رویت و شناسایی است. در مجموع بیش از 1000 نقطه امن در تهران از سوی سازمان مدیریت بحران شهر تهران شناسایی شده و شهروندان برای اطلاع از نقاط امن محله خود می توانند به آدرس https://tdmmo.tehran.ir/default.aspx?tabid=1062 (کلیک کنید) مراجعه نموده و با انتخاب منطقه شهرداری و محله سکونت خود نقاط امن را روی نقشه مشاهده نمایند.

معاون سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از مردم خواست که نزدیکترین نقاط امن به خانه، محل کار، مدرسه، دانشگاه و ... را پیدا نموده و آن را به خاطر بسپارند در هنگام بحران در آن نقطه حاضر شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 تیر 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 203

به "همه چیز درباره نقاط امن تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره نقاط امن تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید