مسکو: ناتو برای جلوگیری از جنگ به کوزوو فشار بیاورد

به گزارش اهدا بلاگ، وزارت خارجه روسیه از ناتو و اتحادیه اروپا، خواهان اعمال فشار برای خروج نیروهای کوزوو از شمال این منطقه به منظور جلوگیری از احتمال درگیری با صربستان شد.

مسکو: ناتو برای جلوگیری از جنگ به کوزوو فشار بیاورد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مسکو از ناتو و اتحادیه اروپا خواست به پریشتینا برای جلوگیری از درگیری ها و خارج کردن نیروهایش از شمال کوزوو فشار بیاورند.

بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، در پی تنش های اخیر گشتی های نیروی ناتو در کوزوو (موسوم به KFOR) وارد یک ایست بازرسی در یارین واقع در خط ارتباطی میان مرکز صربستان، شمال کوزوو و متوهیجا شدند تا ضمن حفظ امنیت منطقه آزادی عبور و مرور را تسهیل نمایند.

وزارت خارجه روسیه با صدور یک بیانیه به تنش های اخیر در کوزوو واکنش نشان داد و از ناتو و اتحادیه اروپا خواست که به پریشتینا مرکز جمهوری کوزوو برای خارج کردن نیروهایش از شمال کوزوو به منظور جلوگیری از درگیری فشار بیاورند.

به گفته ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت خارجه روسیه، این کشور درباره اوضاع در کوزوو نگران است چرا که تحولات از یک سناریوی بد در حال حرکت به سمت سناریوی بدتر است.

این مقام ارشد مسکو توضیح داد: ما نگران هستیم زیرا شاهد افزایش تنش ها در کوزوو هستیم که ناشی از اقدامات غیرمسئولانه مقامات آلبانیایی کوزوو بود. امروزه بدیهی است که شرایط از بد به سمت بدتر شدن می رود.

زاخاروا اضافه نمود: ما بار دیگر تأکید می کنیم که نیروهای ناتو برای کوزوو و ماموریت اتحادیه اروپا، برای جلوگیری از شرارت ماموریت دارند و بنابراین مسئولیت کامل حفاظت از غیرنظامیان و تأمین صلح و امنیت بر عهده آنها واقع شده است. زمان آن فرا رسیده است که فشار شدیدی بر دولت پریشتینا وارد کنیم تا نیروهای امنیتی خود را از شمال کوزوو بیرون بکشد و از درگیری آشکار اوضاع جلوگیری کند.

طبق گزارش اسپوتنیک، در تاریخ 20 سپتامبر (29 شهریور) صرب های ساکن شمال کوزوو در اعتراض به اقدام کوزوو در ممنوعیت پلاک های صربستانی تجمع مسالمت آمیزی در امتداد خط اداری بین این منطقه و مرکز صربستان برگزار کردند.

طبق مقررات تازه اعمالی پریشتینا (دولت کوزوو)، تمام خودروهایی که وارد کوزوو می شوند باید به پلاک موقت و صادر شده از سوی این دولت باشند. این موضوع موجب نارضایتی مردم صربستان شد.

عصر روز تظاهرات، پلیس کوزوو علیه معترضان در ایست بازرسی یارین و برنجاک گاز اشک آور استفاده کرد اما آنها از متفرق شدن خودداری کردند.

الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان در یک سخنرانی ویژه گفت که صربستان از ناتو و نیروهای بین المللی تحت حمایت این ائتلاف می خواهد تا از جان و مال صرب های کوزوو محافظت نمایند.

ژنرال ظاهر طنین نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل به تنش ها در شمال کوزوو واکنش نشان داد و از همه طرف ها خواست از جنگ اجتناب نموده و به گفت و گو روی بیاروند.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 مهر 1400 بروزرسانی: 18 مهر 1400 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1016

به "مسکو: ناتو برای جلوگیری از جنگ به کوزوو فشار بیاورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: ناتو برای جلوگیری از جنگ به کوزوو فشار بیاورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید