قالیباف: رهبری فرمودند سفر به روسیه را تاخیر نیندازید

به گزارش اهدا بلاگ، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره تاکیدات قبلی خود به وزیر خارجه درباره لزوم تمرکزاین وزارت خانه بر حوزه اقتصادی، تاکید کرد: وزارت امور خارجه باید از 20 سال پیش رویکرد خود را از نگاه سیاسی- امنیتی تغییر داده و کاملا اقتصادی- سیاسی می کرد، تا می توانستیم از ظرفیت های کشور برای ارتقای توان اقتصادی به خوبی استفاده کنیم.

قالیباف: رهبری فرمودند سفر به روسیه را تاخیر نیندازید

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف شب گذشته در ساعات اولیه ورود خود به روسیه در نشستی با دیپلمات ها و روسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران در مسکو در محل سفارت ایران در این کشور، ضمن گرامیداشت دهه فجر و سالروز نیروی هوایی گفت: کشور امروز با چالش های کوچکی روبرو شده که این چالش ها ناراحتی مردم را در پی داشته است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نقدهای به حقی نسبت به مسائل کشور به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی وجود دارد اما بیشتر نقدها به جنبه های مدیریتی و بروکراسی حاکم در کشور وارد است، انقلاب اسلامی عظمت های بزرگی را آفریده و مسائل ناشی از ضعف های مدیریتی مانند گرد و غباری روی آن را فرا گرفته است.

وی شرح داد: قدرت امروز جمهوری اسلامی از شبه قاره هند تا ساحل مدیترانه تاثیرگذار بوده و اجازه شکل گیری به هژمونی آمریکا را نداده است و از سوی دیگر در داخل کشور توانسته ایم در حوزه های صنایع دفاعی، تکنولوژی، علم و .. تحولات بزرگی را به وجود بیاوریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن انتقاد از فرار سرمایه از کشور گفت: شاهدیم که در برهه ای با وجود درآمد 100 میلیارد دلاری تورم باقی مانده و رشد اقتصادی ایجاد نشده اما گاهی با درآمد 20 میلیارد دلاری شرایط بهتر و قوی تری در حوزه زیرساخت های کشور به وجود آمده که این موضوع بیانگر ضعف ها و قدرت های مدیریتی در کشور است.

قالیباف با تاکید بر اینکه اکنون در نقطه ای ایستاده ایم که با وجود تمام فشارها می توانیم یک تحول بزرگ در کشور به وجود بیاوریم، اضافه کرد: در بخش هایی مانند حوزه علمی، دفاعی و تکنولوژی که مبتنی بر سنت های الهی و مدیریت درست حرکت کرده ایم، پیروز بودیم و عمق استراتژیک ما 2 هزار کیلومتر شده است اما متاسفانه در حوزه اقتصادی عمق استراتژیک ما به اندازه یک خمپاره 60 هم نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به بیان مسائل و چالش ها از سوی افراد حاضر در این نشست، اضافه کرد: ما می توانیم حوزه اقتصادی را هم با همان قدرت بالا ببریم. فصل مشترک تمام مسائلی که امشب در این نشست مطرح شد، این است که ما نمی توانیم تولیدات خود را 2 هزار کیلومتر آن طرف تر به فروش برسانیم و ریشه اصلی تمام این مسائل در این خلاصه می شود که توان تولید و قدرت سیاسی برای انجام هماهنگی ها و ظرفیت های لازم را داریم اما سوءمدیریت و بروکراسی های غلط موجود، مشکل اصلی ماست که اجازه استفاده از این ظرفیت ها را نمی دهد.

وی در ادامه همچنین با اشاره به سخنان خود که 2 هفته پیش خطاب به ظریف وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس بیان کرده بود، اظهار کرد: وزارت امور خارجه باید از 20 سال پیش رویکرد خود را در حوزه وزارت خارجه و سفارتخانه ها از نگاه سیاسی- امنیتی تغییر داده و کاملا اقتصادی- سیاسی می کرد، تا می توانستیم از ظرفیت ها به خوبی استفاده کنیم.

قالیباف درباره انگیزه انتخاب روسیه به عنوان اولین کشور خارجی برای سفر پارلمانی خود اظهار کرد: از سال 2008 معتقد بودم که قرن 21، قرن آسیاست، با نگاه به منابع قدرت در پنج قاره دنیا شاهدیم که این قدرت به آسیا و حوزه اوراسیا ختم می شود. از سوی دیگر با توجه به یک جانبه گرایی آمریکا، فرصت و منافع مشترک ما با روسیه می تواند یک همپوشانی خوبی را به وجود بیاورد مانند موضوع سوریه که در حوزه سیاست دنیای آن به خوبی اقدام شد البته در بحث اقتصادی آن کمی تاخیر داریم.

وی ضمن تاکید بر اینکه روابط ما با روسیه باید راهبردی، مستمر و مداوم باشد، گفت: علت سفر من به این کشور اطمینان بخشی به روسیه بود تا بداند بروز هر اتفاقی در غرب هیچ تاثیری بر روابط ما با آنها نمی گذارد و ما اکنون به دنبال زیرساخت های جدیدی برای استفاده از ظرفیت ها هستیم.

رئیس قوه مقننه کشورمان اضافه کرد: غرب گراها در کشورمان در بحث همکاری های مشترک ایران با روسیه و چین سنگ اندازی هایی می کنند، مانند بحث برنامه راهبردی 25 ساله ایران و چین که ظرف 48 ساعت هجمه ای را علیه چین به راه انداختند که موجب تعجب این کشور شد. همچنین شاهد بودیم که از روزی که سفر من به روسیه قطعی شد، هجمه های زیادی را به وجود آوردند.

وی با بیان این که در این سفر حامل پیام رهبرانقلاب که حاوی ادامه دار بودن طرح های راهبردی میان ایران و روسیه است، برای رئیس جمهور روسیه هستم، اظهار کرد: با این وجود شاهدیم همان جریان ها، طی 24 ساعت چه غوغایی علیه این سفر به راه انداختند که بیانگر یک طراحی معین است.

قالیباف اضافه کرد: در برهه ای حتی زمانی که می خواستم زمان سفر به روسیه را به تعویق بیندازم، رهبر معظم انقلاب فرمودند این سفر را به تاخیر نیندازید و تأکیدشان بر این بود که نکاتی را به صورت مکتوب به شما ارائه می کنم تا به روسیه ببرید.

رئیس مجلس شورای اسلامی در سرانجام خطاب به دیپلمات ها و روسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: اقدامات و تلاش های شما بسیار اثرگذار و موثر است و ما در حوزه منطقه ای و دنیای فرصت های مناسبی را داریم که باید به درستی استفاده شود.

در این نشست دیپلمات ها و روسای نهادهای جمهوری اسلامی ایران ضمن بیان مسائل و مسائل خود در حوزه های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی، نظرات کارشناسی خود را هم مطرح کردند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 674

به "قالیباف: رهبری فرمودند سفر به روسیه را تاخیر نیندازید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: رهبری فرمودند سفر به روسیه را تاخیر نیندازید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید