دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست و چگونه برطرف می گردد؟

به گزارش اهدا بلاگ، آیا می دانستید یکی از مهم ترین دلایل سوختن موتور جاروبرقی، جرقه زدن موتور آن است؛ بنابراین زمانی که موتور جاروبرقی، آغاز به جرقه زدن می نماید، باید هر چه سریع تر برای برطرف مشکل اقدام کنید تا از این طریق، جلوی سوختن موتور و زیان بیشتر را بگیرید. سوالی که بسیاری از افراد مطرح می نمایند، این است که چه عواملی باعث جرقه زدن موتور می گردد و شیوه برطرف جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست؟

دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست و چگونه برطرف می گردد؟

در این مقاله 4 مورد از مهم ترین دلایل جرقه زدن موتور جاروبرقی را مطرح می کنیم. درصورتی که شما هم با این پدیده روبه رو هستید یا می خواهید از سوختن موتور جاروبرقی خود جلوگیری کنید، این مقاله کلیه اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می دهد.

خرابی کلکتور؛ مهم ترین علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

قلب جاروبرقی، کلکتور آن است؛ زیرا به سایر قسمت های دستگاه، برق رسانی می نماید. خرابی این قطعه، مهم ترین علت جرقه زدن موتور جاروبرقی است. رنگ جرقه کلکتور، مهتابی و شدید است. البته خرابی کلکتور هم دلایل مختلفی دارد که می توان به عملکرد بالای دستگاه، نوسانات برق و مناسب نبودن زغال اشاره نمود.

دراین حالت، برای تعمیر جاروبرقی باید در گام اول کلکتور و زغال جاروبرقی را آنالیز کنیم، ممکن است لازم باشد کلکتور تعویض گردد. بعضی از تعمیرکارها، تعویض کلکتور را به خاطر چالش ها و مسائلی که دارد، فاقد توجیه مالی می دانند؛ بنابراین اگر بفهمند کلکتور خراب شده است، موتور جاروبرقی را تعویض می نمایند.

وارد شدن فشار به موتور؛ علت جرقه زدن موتور جاروبرقی

عملکرد بالای جاروبرقی باعث می گردد که فشار مضاعفی به موتور دستگاه وارد گردد؛ حتی احتمال سوختگی موتور جاروبرقی بر اثر کار کردن بیش ازحد دستگاه وجود دارد. درصورتی که بر اثر عملکرد بسیار دستگاه، شاهد جرقه زدن موتور بودید، ابتدا موتور جاروبرقی را جدا و سپس به صورت مستقیم به برق وصل کنید. اگر موتور بدون جرقه زدن، آغاز به کار کرد، حتماً مشکل از سایر قسمت های جاروبرقی است.

اگر پس از اتصال موتور به برق، اختلالی در عملکرد آن مشاهده کردید، باید هرچه سریع تر برای تعمیر آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که تعمیر جرقه زدن موتور جاروبرقی خصوصاً تعمیر جاروبرقی بوش، سامسونگ و سایر جاروبرقی های روز بازار، کار ساده و پیش پاافتاده ای نیست که هر کسی از پس آن بربیاید؛ بنابراین درچنین مواقعی باید به تعمیرکار متخصص مراجعه کنید.

جرقه زدن زغال موتور جاروبرقی؛ علتی برای جرقه زدن موتور

زغال جاروبرقی، قطعه ای رسانا از جنس گرافیت است و وظیفه انتقال سریع برق به کلکتور را بر عهده دارد. شکل زغال جاروبرقی، مستطیلی است و به مرور زمان از طول آن کاسته می گردد و حتی امکان شکستن آن هم وجود دارد. درصورت کوتاه شدن یا شکستن زغال، فشار بالایی به آن ها وارد می گردد و درنتیجه شاهد سوختن کلکتور و جرقه زدن موتور جاروبرقی خواهیم بود. درواقع کوتاه شدن یا شکستن زغال، اصلی ترین علت جرقه زدن کلکتور موتور جاروبرقی است.

درصورت جرقه زدن زغال موتور جاروبرقی باید هر چه سریع تر برای تعویض آن ها اقدام کنید؛ چون مناسب نبودن زغال ها، به سرعت به سوختن موتور جاروبرقی منتهی می گردد. بسیاری از مواقع، تعمیر جاروبرقی سامسونگ، بوش و ال جی با یک تعویض زغال انجام می گردد و احتیاج به هیچ تعمیر خاصی نیست. اگر تعویض زغال ها به صورت مرتب انجام نگردد، موتور جاروبرقی آسیب جدی می بیند و چاره ای جز تعویض آن وجود ندارد.

برای خرید زغال دستگاه، بهتر است زغال های نرم تهیه کنید. زغال های نرم معمولاً یک حالت چرب در خودشان دارند و دیرتر کوتاه یا خراب می شوند. درحالی که زغال های سفت و سخت ممکن است زود کوتاه یا دچار شکستگی شوند.

اختلال در مدار الکتریکی؛ علت مهمی برای جرقه زدن موتور جاروبرقی

مسائلی که در مدار الکتریکی جاروبرقی وجود دارد، باعث اتصالی در سیستم برق دستگاه و جرقه زدن موتور می گردد. این احتمال هم وجود دارد که سیم پیچی داخلی جاروبرقی با مشکل روبرو گردد. برای برطرف جرقه زدن موتور جاروبرقی بد نیست که سیستم برق آن را آنالیز کنید. البته این کار، تخصصی است و باید به وسیله یک تعمیرکار خبره انجام گردد.

گاهی مواقع پس از آنالیز سیستم برق، به این نتیجه می رسیم که سیم های فاز و نول به صورت اشتباه به بالشتک متصل شده و همین مسئله ساده، باعث جرقه زدن شده است.

نوسانات برق هم علت مهمی برای جرقه زدن موتور جاروبرقی است. درصورتی که می خواهید جاروبرقی تان بر اثر نوسانات برق دچار مشکل نگردد، بهتر است در ساعات اوج مصرف، دستگاه را روشن نکنید؛ چون در این ساعات، احتمال وجود نوسان بیشتر است.

تعمیر آنلاین؛ مرجعی مطمئن برای برطرف جرقه زدن موتور جاروبرقی

در این مقاله با 4 علت جرقه زدن موتور جاروبرقی آشنا شدیم و روش های برطرف این مسائل را به صورت مختصر و مفید بیان کردیم. در صورتی که علت جرقه زدن موتور جاروبرقی را به سرعت کشف و برای برطرف آن اقدام کنید، به راحتی جلوی زیان های مالی بیشتر مثل تعویض موتور را می گیرید.

برای برطرف جرقه زدن موتور جاروبرقی بهتر است جاروبرقی خود را به یک تعمیرکار متخصص و حرفه ای نشان دهید. او به خاطر سابقه ای که در زمینه تعمیر جرقه زدن موتور جاروبرقی دارد، به سرعت مشکل را تشخیص می دهد و برای برطرف آن اقدام می نماید.

مجموعه تعمیر آنلاین، گروهی از تعمیرکارها و تکنسین های متخصص را در کنار خود دارد و به یاری آن ها می تواند مشکل جاروبرقی شما را در سریع ترین زمان ممکن حل نماید. در صورتی که با پدیده جرقه زدن موتور جاروبرقی روبه رو هستید، به سایت تعمیر آنلاین به نشانی tamironline.com مراجعه و برای تعمیر دستگاه اقدام کنید.

منبع: اتاق
انتشار: 11 فروردین 1402 بروزرسانی: 11 فروردین 1402 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1424

به "دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست و چگونه برطرف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل جرقه زدن موتور جاروبرقی چیست و چگونه برطرف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید