سوزا در حسرت آب شیرین می سوزد

به گزارش اهدا بلاگ، برخورداری از آب شیرین و قابل شرب به بحرانی برای اهالی شهر سوزا تبدیل شده و این مشکل سلامتی مردم و ساکنان این بخش را به خطر انداخته است. باوجود دستگاه های آب شیرین کن در شهر سوزا، مردم هرگز طعم آب شیرین را از لوله های آب نچشیده اند و حتی همین اندک آب به اصطلاح شیرین شده را نیز با قطعی های طولانی مدت و جیره بندی دریافت می نمایند.

سوزا در حسرت آب شیرین می سوزد

به گزارش اهدا بلاگ آنلاین به نقل از ایلنا، شهر سوزا در مرکز بخش شهاب جزیره قشم قرار گرفته است که با وجود سیستم لوله کشی آب گسترده از نعمت آب آشامیدنی سالم و بهداشتی محروم مانده است؛ حتی باوجود آب شیرین کن در این منطقه، مردم هرگز طعم آب شیرین را از لوله های آب شهر نچشیده اند و حتی همین اندک آب به اصطلاح شیرین شده را نیز با قطعی های طولانی مدت و جیره بندی دریافت می نمایند و این در حالی است که بهره مندی از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی حق مسلم و بی چون وچرای مردم این خطه است.

از قطعی مکرر تا آب شور آب شیرین کن

سلامی یکی از شهروندان سوزا درباره مشکل کم آبی شهر سوزا گفت: از تابستان گذشته با مشکل کمبود آب روبه رو بوده ایم و حتی باوجود دستگاه آب شیرین کن، آبی که به منازل شهری می رسد شور و غیرقابل آشامیدن است.

این شهروند در ادامه با تأکید بر میزان فراوری آب شیرین، بیان نمود: میزان فراوریی آب شیرین رفع نماینده احتیاج شهر نیست چراکه مصرف شهر سوزا 800 مترمکعب در روز است اما فراوریی آب شیرین کن 400 مترمکعب است که مردم برای جبران این کسری آب را با تانکر خریداری می نمایند.

سلامی اضافه نمود: مردم سوزا برای هر تانکر آب 100 هزار تومان پرداخت می نمایند و حتی بااین وجود آب سوزا جیره بندی است و هر 20 روز یک بار هر خانواده پیروز به دریافت آب می گردد.

وی با اشاره به مسائلی که کم آبی برای شهروندان ایجاد نموده است، گفت: بعضی از خانواده ها توانایی و بضاعت اقتصادی برای خرید تانکر آب را با چنین قیمتی ندارند؛ همچنین با توجه به وجود بیماری کرونا و ضرورت رعایت پاکیزگی و شستشو مکرر، آب اهمیتی دوچندان برای ما یافته است.

این شهروند اضافه نمود: مردم ما نیز همچون مردم سایر مناطق مبلغی را برای اخذ انشعاب آب پرداخت نموده اند و حق آنان است که از آب سالم بهره مند باشند اما شوری آب سوزا به قدری است که مردم مجبور به نصب دستگاه های تصفیه آب شده اند تا شوری این آب را به درجه ای برساند که مناسب استفاده باشد.

این شهروند با تأکید بر این که مسئولان در جریان مسائل سوزا هستند، بیان نمود: بخشدار شهاب 25 روز قبل قول داد که آب شرکت مپنا را به سوزا وصل کند؛ که تا به امروز این وعده عملی نشده است.

مسئولان به شرایط آب سوزا رسیدگی نمایند

شیخ احمد سلامی سوزایی، امام آدینه شهر سوزا اظهار کرد: آب شرب مناسب سوزا به معضل بزرگی برای اهالی این شهر تبدیل شده و زمان زیادی است که مردم با بی آبی و قطع شدن طولانی مدت آب شهر دست وپنجه نرم می نمایند.

امام آدینه سوزا با تأکید بر این که لازمه نظافت، وجود آب است، بیان نمود: برای پیشگیری از بیماری کرونا شستشوی مکرر دست ها و نظافت عمومی لازم است اما قطعی آب و در صورت وجود آن شوری به حدی است که به پاکیزگی یاریی نمی نماید و این موضوع سلامت مردم را به خطر انداخته است.

سلامی گفت: حق شرعی تمام مردم است که از آب سالم بهره مند باشند، وظیفه مسئولان، نمایندگان مجلس، استاندار و فرماندار است که به وضع آب شهر سوزا رسیدگی نمایند.

ابراهیم ملاحی، رئیس شورای شهر سوزا با اشاره به اقدامات اجرا شده از سوی شورای شهر برای حل این مشکل، اظهار کرد: شهر در حال حاضر در شرایط بحرانی قرار گرفته است و پیگیری های زیادی از جانب ما اجرا شده است و به تمام مسئولان مربوطه مراجعه نموده ایم اما کسی جوابگو نیست.

رئیس شورای شهر سوزا با تأکید بر این که شهر یک سال است که کم آبی برای مردم مسائل جدی ایجاد نموده است، توضیح داد: کیفیت آب سوزا قابل قبول نیست و تنها کاری که مسئولان مربوطه شهرستان برای حل این مشکل نموده اند، قول دادن و بعد از آن ارجاع ما به مسئولان استانی بوده است.

ملاحی در ادامه اضافه نمود: تصمیم بر آن بود که آب شهر سوزا در 10 روز به شرکت مپنا متصل گردد تا اندکی از مشکل کم آبی شهر رفع گردد و آب باکیفیت و سالم تری به مردم شهر عرضه گردد اما هنوز این اتفاق رخ نداده است. علت آن مشکل اتصالات ولوله کشی هاست؛ حتی بااتصال سوزا به این لوله کشی ها احتمال تأمین دائمی آب شهر از این راستا وجود ندارد.

رئیس شورای شهر با اشاره به این که امیدی به آب شیرین کن این شهر وجود ندارد، گفت: این آب شیرین کن به طور مداوم دچار مشکل است و در همه زمینه ها خصوصاً مدیریتی ضعف های اساسی دارد و ما نباید فراموش کنیم که سلامت مردم از اهمیت بالایی برخوردار است.

اتصال آب سوزا به شرکت مپنا تا اواسط هفته آینده

علاء امیریان نژاد، معاون بهره برداری آبفای هرمزگان با اشاره به شرایط آب شیرین کن شهر سوزا، اظهار کرد: به دلیل وجود تحریم و مسائل نقدینگی اعتبار، فراوری آن کاهش یافته است و ناچار شدیم تغییر نگرش دهیم و از شرکت مپنا یاری بگیریم.

معاون بهره برداری آبفا با تأکید بر ظرفیت مپنا، توضیح داد: شرکت مپنا ظرفیتی برای تأمین بعضی از روستاهای قشم دارد و با مدیریت سایر روستاها پیروز به اتصال شهر سوزا به مپنا خواهیم شد.

وی در ادامه اضافه نمود: اتصال آب سوزا به شرکت مپنا دائمی خواهد بود و با مدیریت مصرفی که آبفا انجام می دهد، ظرفیتی را آزاد خواهیم کرد تا ظرفیت آب شهر سوزا به همراه فراوریی آب شیرین کن به هزار و 300 مترمکعب در شبانه روز برسد.

معاون بهره برداری آبفا با اشاره به مسائلی که آب رسانی صحیح را به شهر مختل می نماید، گفت: مشکل اصلی ما در شهر سوزا ذخیره سازی آب در منازل است به گونه ای که این میزان به دو مترمکعب می رسد و شهر همواره در پیک مصرف قرار گرفته است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 42

به "سوزا در حسرت آب شیرین می سوزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوزا در حسرت آب شیرین می سوزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید