ستاره ها رنگی نیستند، چشمان شما رنگی می بینند!

به گزارش اهدا بلاگ، ستارگان طیف های مختلفی از رنگ ها را در برمی گیرند، از قرمز گرفته تا آبی؛ و هر طیف نشان می دهد که هر ستاره چقدر گرما را به همراه دارد.

ستاره ها رنگی نیستند، چشمان شما رنگی می بینند!

تینا مزدکی- هزاران سال پیش، ستاره شناسان رنگ ستارگان را یادداشت کردند، آن ها از عنصر آهن برای کامل کردن تحقیقات خود استفاده کردند، به این صورت که اگر یک میله آهنی را در برابر گرما قرار داده باشیم پس از چند دقیقه، میله آنقدر داغ می گردد که به رنگ قرمز می درخشد. با افزایش دمای آن، بعداً به رنگ نارنجی، سپس زرد و در نهایتا ذوب شده و سفید می گردد که این مرحله پر حرارت ترین مرحله آن است. ستاره شناسان باستانی با همین روش به این نتیجه رسیدند که شیوه رفتاری ستارگان میتواند بدین صورت باشد البته شاید بدون ذوب شدن.

عقاب ماهیگیر ارتش آمریکا به زمین افتاد/ عکس

رمزگشایی از مشهورترین کشف اینشتین / معادله ای که دنیا را تغییر داد

همین علت باعث درخشیدن ستاره ها میگردد. اگرچه واقعیت، به طور خارق العاده ای پیچیده تر از آن چیزی است که هر کسی در آن موقع می توانست رویاپردازی کند. در قرن نوزدهم، ستاره شناسان آغاز به گرفتن طیف ستارگان کردند. آن ها تلسکوپ هایی را به منشورها یا توری ها که صفحات شیشه ای مسطحی بودند که با خطوط بسیار ظریف حکاکی شده ، مجهز کردند تا نور ستارگان ورودی را به محدوده های رنگی بسیار باریکی مانند یک رنگین کمان جدا شده تقسیم نمایند. چرا که نموداری از روشنایی طیف ستاره، میزان گیری رنگ ها را بسیار دقیق تر از میزان گیری با چشم می نماید.

ستاره شناسان سعی کردند ستارگان را بر اساس شکل و ساختار آن در نمودارهای طیفی ستاره ای طبقه بندی نمایند، اما ثابت شد که این کار فوق العاده سخت است. پایان کار اخترشناسانی مانند آنی جامپ کانن این طرح را ساده کرد و راه را برای دیگران هموار کرد تا متوجه شوند ویژگی هایی مانند رنگ تا حد زیادی به علت دمای یک ستاره ایجاد شده است. این ویژگی ها همان چیزی است که ستاره شناس سیسیلیا پین گاپوشکین را به این نتیجه رساند که ستارگان عمدتاً از هیدروژن و هلیوم ساخته شده اند. این اکتشاف بزرگ، زمینه ساز نجوم ستارگان مدرن شد. بعلاوه به همین علت است که سیستم طبقه بندی مدرن ستاره ها را از داغ ترین تا سردترین را با حروف O، B، A، F، G، K، M، L، T و Y لیست می نماید.

همه ستارگان پر حرارت هستند

همه ستارگان پر حرارت هستند، اما دمای متفاوت آنها رنگ های متفاوتی به آنها می دهد. ستارگان M، از سردترین ستارگان هستند در واقع دمای آنها چیزی حدود 2100 تا 3400 درجه سانتیگراد است. ستارگان K از حدود 3400 تا 4900 درجه سانتیگراد هستند و ستارگان G طبقه ای که به طور معین شامل خورشید ما می گردد، 4900 تا 5700 درجه سانتیگراد هستند. با این حال دمای ستارگان می تواند بیش از 100000 درجه سانتیگراد باشد!

اما شاید جالب باشد که بدانید تفاوت رنگ ها مربوط به ستاره ها نیست، بلکه مربوط به چشمان ماست. انواع مختلفی از سلول ها در شبکیه چشم انسان وجود دارد. به عنوان مثال، سلول های میله ای چشم به نور حساس هستند و حتی در سطوح نور بسیار کم نیز فعال می شوند. سلول های مخروطی رنگ را تشخیص می دهند، با این حال فعال شدن آنها به نور بسیار بیشتری احتیاج دارد. با استفاده از چشم غیرمسلح، فقط درخشان ترین ستاره ها می توانند سلول های مخروطی شما را فعال نمایند، به همین علت است که کم نورترها سفید به نظر می رسند، یعنی بی رنگ. آنها به میزان کافی روشن هستند که میله های شما را به حرکت درآورند، اما به میزان ای نیستند که بتوانید رنگ های ذاتی واقعی آنها را درک کنید.

منبع: scientificamerican

227323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 شهریور 1402 بروزرسانی: 6 شهریور 1402 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1482

به "ستاره ها رنگی نیستند، چشمان شما رنگی می بینند!" امتیاز دهید

2 کاربر به "ستاره ها رنگی نیستند، چشمان شما رنگی می بینند!" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره ها رنگی نیستند، چشمان شما رنگی می بینند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید