زیباترین ساعت های اروپا را ببینید - گالری عکس

به گزارش اهدا بلاگ، چگونه ساخت ساعت دیواری زندگی انسان قرون وسطایی را متحول می نماید و نقشی انکارناپذیر در پیشرفتهای علمی دارد؟ نخستین بار در ارتباط با زندگی صومعه ای و ایجاد نظمی همگانی در آن، مورد استفاده عمومی نهاده شد. معین اختصاص وقت برای امور دینی و منظم کردن کار روزانه، به معیاری برای زندگی اجتماعی یا اوقات فراغت تبدیل شد شامل طبیعت و محیط آدمی نیز می شود. می توان گفت، که با اختراع ساعت، ما دیگر زمان را به وسیله فناوری ادراک می کنیم

زیباترین ساعت های اروپا را ببینید - گالری عکس

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

نخستین صفحه های دایره ای شکل فقط بر حسب اون نشانه گذاری شده بودند و فقط یک عقربه داشتند. اما همگام با پیشرفت در ساخت ساعتهای مکانیکی، زمان هم به واحدهای کوچک تر و کوچک تر تقسیم شد، عقربه دیگری اضافه شد تا دقیقه را نشان دهد و سپس عقربه سومی اضافه شد تا ثانیه را نشان دهد ساعت، قبل از پیدایش علم نوین، جزئی از تجربه روزانه بشر قرون وسطی را تشکیل می داد و جزء متعارفی از زندگی دنیا قرون وسطایی به شمار می آمد که واسطه ای تکنولوژیک برای مفهوم و ادراک زمان بود.

در زمان های قدیم مردم برای تشخیص زمان از ساعت آفتابی استفاده می کردند. ساعت آفتابی صفحه صاف وگردی است که حاشیه آن درجه بندی شده است یک عقربه فلزی به نام شاخص که به سمت قطب شمال تنظیم شده روی یکی از درجات می افتد. وقتی که زمین می چرخد محل سایه شاخص هم تغییر می نماید و بر روی درجه دیگری قرار می گیرد و به این ترتیب می توان گفت ساعت چند است. ساعت های آفتابی برای تشخیص زمان وسایل مفیدی بودند ولی یک عیب داشتند و آن این بود که در روزهای ابری و شب ها قابل استفاده نبود زیرا دیگر آفتابی نبود که سایه بیندازد.

مردم همچنین از ساعت های شیشه ای هم استفاده می کردند. ساعت های شیشه ای شکل جالبی دارند. شن از سوراخی پایین می ریزد. این کار یک ساعت طول می کشد سپس ساعت شیشه ای را دوباره سروته می نمایند. امروزه برای تعیین زمان ساعت های گوناگون دیواری و مچی داریم و استفاده از آنها راحت است ودر هر آب و هوایی هم می توانند کار نمایند.

در سال 1956 باستان شناسان وسیله ای را از زیر خاک بیرون کشیدند که گذر زمان را نشان می داد که حروف چینی روی آن حک شده بود. در آزمایشات اولیه این وسیله را به قرن سوم میلادی نسبت دادند که هیچ شکی در آن نبود. اما نکته ای که باعث تعجب شد این بود که وسیله نشان دادن زمان و ساعتهای اولیه را سوئیسی ها تنها سه قرن پیش به صورت مکانیکی اختراع نموده بودند اما این وسیله ثابت می کرد که چینی ها حداقل ده سال در ساخت ساعت دیواری از سوئیسی ها جلوتر بوده اند. اما نکته عجیب تر این بود که این وسیله از آلومینیوم ساخته شده است. در صورتی که می دانیم آلومینیوم به صورت آلیاژ و جسم مرکب وجود داشته و در قرن نوزدهم برای اولین بار و آن هم به یاری نیروی برق به صورت مستقل و مجزا به دست آمده است حال این سوال مطرح می گردد که چگونه چینی ها شانزده قرن پیش تر از طرفی مکانیزم ساخت ساعت مکانیکی دست یافته بودند، و از طرف دیگر چگونه از آلومینیوم استفاده نموده اند؟ و خاتمه اینکه چگونه نیروی برق را در اختیار داشته اند که بتوانند ساخت آلومینیوم بپردازند؟ واقعا گاهی وقتها شنیدن و خواندن بعضی مطالب انسان رو به تفکر وا می دارد.

در اینجا به چند نمونه از انواع ساعت ها اشاره می کنیم

ساعت آبی :در این نوع ساعت، از جریان یک نواخت آب استفاده میشده، باین ترتیب که داخل ظرف مدرج سوراخ دار را با آب پر میکردند ک آب قطره قطره از سوراخ کوچک می چکیده، و با توجه بمقدار آب خروجی، زمان تا حدودی معلوم میشده است .

ساعت شنی: یا ماسه ای از دو حباب شیشه ای چسبیده به هم تشکیل میشده که میان آن، سوراخ باریکی برای رد شدن شن یا ماسه تعبیه میکردند، تا شنها بتدریج از حباب بالا به حباب پایین جمع گردد . بعد ظرف را وارونه میکردند و همان عمل تکرار میشد . با معلوم شدن تعداد دفعات جابجا شده شن ها در حبابها، حدود تقریبی زمان تعیین میگشت .

ساعت شمعی: در این نوع ساعت، بدنه شمع مدرج می شد و با سوختن شمع و کوتاه شدن آن موقع را محاسبه می کردند

با پیشرفت علم و دانش بشری، بتدریج ساعتهای دقیق تر مکانیکی، وزنه ای، فنردار، برقی، باطری دار و کامپیوتری جای ساعتهای آبی، آفتابی و ماسه ای را گرفتند مخصوصا از زمان استفاده انسان از فنر جهت راه انداختن چرخ های دندانه دار، که به ساعت شمار و دقیقه و حتی ثانیه شمار متصل هستند، سنجش دقیق زمان برای همه بطور ساده امکان پذیر گشت.

ساعت بیگ بن، عظیمترین و معرف ترین برج ساعت دنیا و اروپا است که در شهر لندن و در ضلع شرقی ساختمان مجلس بریتانیا قرار گرفته. گرچه نام اصلی برج الیزابت است، اما بخاطر ناقوس های عظیم آن که ساعتی یک بار بر آن نواخته می گردد بیگ بن نامیده می گردد. این ساعت که قطعات آن پنج تن وزن دارد فعلا برای تعمیرات اساسی به مدت چهار سال خاموش شده است.

ساعت ساختمان شهرداری پراگ که در سال 1410 میلادی ساخته شده یکی از شاهکارهای بی نظیر آرشیتکت گوتیک است. گفته می گردد پس از خاتمه ساخت ساعت، چشم های سازنده آن را درآورده اند و او را کور کردند تا نتواند ساعتی دیگر و مشابه این ساعت بسازد. تعمیرات ساعت در ماه اکتبر سال 2018 به خاتمه می رسد.

ساعت دنیای اورانیا در میدان آلکساندر برلین در دوران تقسیم آلمان توسط یک طراح صنعتی به نام اریش جان در سال 1969 ساخته شد. در قسمت بالای ساعت نمایی ساده از منظومه شمسی قرار گرفته است. در قسمت پائین ساعت، 24 محدوده زمانی در مناطق مختلف دنیا دیده می گردد.

برج ساعت برن، پایتخت سوئیس در سال 1530 ساخته شده و به نماد این شهر تبدیل شده است. بازدیدنمایندگان می توانند راس هر ساعت شاهد حرکات مجسمه ها بخصوص خدای زمان، کرونوس باشند و همچنین با سه بار صدای خروس ساعت جدیدی را شروع نمایند.

یکی از ساعت های زیبای اروپا که زیاد شناخته شده نیست در برلین واقع شده است. این ساعت در سال 1982 ساخته شده که زمان به صورت مایعی سبز رنگ در کره های عظیم آن به عنوان ساعت و در کره های کوچکتر به عنوان دقیقه جریان دارد. این ساعت 13 متر طول دارد که در بیش از سه طبقه ساختمان امتداد یافته است.

یکی از زیباترین شاهکارهای عهد رنسانس در کلیسای مرکزی شهر استراسبورگ قرار گرفته است. ساخت این ساعت نجومی توسط استادکاران سوئیسی در سال 1574 میلادی به خاتمه رسیده است. طرح اولیه آن را سه ریاضیدان در سال 1567 ریختند که بعدا توسط پرفسور کنراد داسی پودیوس تکمیل و برادران اسحاق و یوزیاس هابرشت ساخت آن را انجام دادند.

ساعت های کوکو به عنوان یکی از نمادهای منطقه جنگل های سیاه در جنوب آلمان شناخته می شوند و طبیعی است که عظیمترین ساعت کوکوی دنیا هم در همین منطقه و در تری برگ ساخته گردد. موتور این ساعت شش تن وزن دارد. راس هر ساعت پنجره ساحتمان ساعت باز می گردد و پرنده چوبین کوکو 4 و نیم متری به بیرون می آید.

دو یا سه بار در طول روز مجسمه های ساعت شهرداری مونیخ به حرکت در می آیند و دو اتفاق تاریخی را یادآوری می نمایند: نخست مراسم عروسی ویلهلم پنجم در سال 1568 میلادی و همچنین پایکوبی بشکه سازان به مناسبت خاتمه اپیدمی طاعون. این ساعت البته مدرنیزه شده و با انرژی خورشیدی کار می نماید.

ساعت آنکر بر روی پل ارتباطی بین دو ساختمان شرکت بیمه آنکر در وین قرار گرفته و طراحی آن توسط فرانس ماچ، نقاش اتریشی انجام شده است. در طول 12 ساعت، 12 مجسمه از جنس مس که مربوط به شخصیت های وین می شوند از روی پل عبور می نمایند. راس ساعت 12 ظهر همه مجسمه ها که در میان آن ها آهنگ ساز معروف، ژوزف هایدن نیز دیده می گردد با صدای موزیک از پل می گذرند.

یکی دیگر از برج ساعت های زیبای اروپا در شهر گراتس اتریش قرار گرفته است. احتمالا در قرن سیزدهم ساخته شده و در سال 1560 به فرم امروزین آن درآمده است. جالب اینکه بخاطر بهتر دیده شدن زمان از دور دست ها، عقربه ساعت شمار این ساعت از عقربه دقیقه شمار آن عظیمتر است.

ساعت نجومی در میدان سان مارکو ونیز در کنار ساعت، برج های دوازده گانه فلکی و همچنین فازهای ماه و خورشید را نیز نمایش می دهد. تا قبل از آخرین تعمیرات این ساعت که در سال 1998 انجام شده نگهبان برج و ساعت به همراه خانواده اش در آنجا زندگی می کرد.

گرچه اژد هاهای خانه جادو در شهر بلوا (Blois) فرانسه را نمی توان ساعت به حساب آورد، اما آن ها کاملا وقت شناس هستند. آن ها هر نیم ساعت یکبار خود را با صداهایی ترس آور نشان می دهند. در پشت دیوارهای این ساختمان موزه تاریخ شعبده بازی واقع شده است. شهر بلوای فرانسه زادگاه ژان روبرت هودین، پدر شعبده بازی مدرن است.

منبع: دویچه وله

منبع: یک پزشک
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 288

به "زیباترین ساعت های اروپا را ببینید - گالری عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین ساعت های اروپا را ببینید - گالری عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید