مقایسه دوربین پیکسل 7 پرو با آیفون 14 پرو مکس و گلکسی S22 اولترا

به گزارش اهدا بلاگ، در این مطلب به مقایسه دوربین گوشی پیکسل 7 پرو با گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس می پردازیم تا ببینیم کدام پرچم دار می تواند تصاویر بهتر و مجذوب کننده تری را به ثبت برساند.

مقایسه دوربین پیکسل 7 پرو با آیفون 14 پرو مکس و گلکسی S22 اولترا

گوگل به تازگی از گوشی های سری پیکسل 7 در دو مدل استاندارد و پرو رونمایی نموده است. این گوشی ها اگرچه از لحاظ قدرت سخت افزاری در مقایسه با نسل قبل خود پیشرفت چشمگیری نداشته اند اما گوگل ظاهرا همانقدر ارتقا را هم برای بهبود عملکرد آن ها در زمینه عکاسی و فیلم برداری نظر گرفته چرا که پیکسل 7 پرو توانسته در آنالیز های وب سایت DxOMark در رتبه نخست قرار بگیرد. در آن طرف گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس را در اختیار داریم که هر یک از آن ها رجحانن و جدیدترین پرچم داران شرکت مربوطه یعنی سامسونگ و اپل محسوب می شوند. حال تصمیم گرفته ایم در این مطلب به مقایسه دوربین پیکسل 7 پرو با این دو گوشی بپردازیم اما قبل از آنالیز، در ادامه می توانید تعیینات سخت افزاری دوربین های این سه گوشی را با هم مقایسه کنید.

نام گوشیآیفون 14 پرو مکسگلکسی S22 اولتراپیکسل 7 پرو
دوربین اصلی48 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/1.78 و مقدار 24 میلی متر، مقدار سنسور 1/1.28 اینچ108 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/1.8 و مقدار 23 میلی متر، مقدار سنسور 1/1.33 اینچ50 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/1.9 و مقدار 25 میلی متر، مقدار سنسور 1/1.31 اینچ
دوربین فوق عریض12 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/2.2 و مقدار 13 میلی متر، مقدار سنسور 1/2.55 اینچ12 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/2.2 و مقدار 13 میلی متر، مقدار سنسور 1/2.55 اینچ12 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/2.2 و مقدار 14 میلی متر، مقدار سنسور 1/2.9 اینچ
دوربین تله فوتو12 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/2.8 و زوم 3 برابری اپتیکال، مقدار سنسور 1/3.5 اینچ

10 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/2.4 و زوم 3 برابری اپتیکال، مقدار سنسور 1/3.52 اینچ

10 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/4.9 و زوم 10 برابری اپتیکال، مقدار سنسور 1/3.52 اینچ

48 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/3.5 و زوم 5 برابری اپتیکال، مقدار سنسور 1/2.55 اینچ
دوربین سلفی12 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/1.9، با قابلیت فوکوس اتوماتیک و فیلم برداری 4K40 مگاپیکسلی با گگرددگی دیافراگم F/2.2، با قابلیت فوکوس اتوماتیک و فیلم برداری 4K10.8 مگاپیکسلی با قابلیت فوکوس اتوماتیک و فیلم برداری 4K

همانطور که مشاهده می کنید، آیفون 14 پرو مکس بزرگ ترین سنسور را در مقایسه با دو گوشی دیگر دارد (نه مگاپیکسل) و این یعنی از لحاظ تئوری، قادر به دریافت نور بیشتری از محیط است. دوربین فوق عریض هر سه گوشی تقریبا مشابه است اما نمونه بکار رفته در پیکسل 7 پرو اندکی سنسور کوچک تری دارد و این یعنی باز هم از لحاظ تئوری شاهد نویز بیشتری درون تصاویر ثبت شده با این دوربین خواهیم بود. برای دوربین تله فوتو اما پیکسل 7 پرو سنسور بزرگ تری دارد. این بزرگی روی کاغذ باید به نماینده گوگل در یک سری از صحنه ها که با زوم 5 برابری ثبت می شوند رجحان بدهد اما باید دید آیا در عمل هم این رجحان ها صدق می نمایند یا خیر.

مقایسه دوربین اصلی پیکسل 7 پرو با گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس - نور روز

همانطور که مشاهده می کنید، پیکسل 7 پرو با همان امضای همیشگی گوگل پا به مقایسه گذاشته و به نظر می رسد اصلا هم طی چند سال اخیر این نوع به نمایش گذاشن تصاویر تغییری نداشته است. این یعنی تصاویری با گستره دینامیکی بالا که باعث می گردد هم در نقاط تیره و هم در نقاط روشن، جزئیات به خوبی به نمایش در بیایند.

اما آنچه که باعث شده تفاوت اصلی رقم بخورد، نوع نمایش رنگ هاست. در حالی که در گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس رنگ ها اندکی اشباع شده به نمایش گذاشته شده اند، پیکسل ترجیح داده زشت یا زیبا، هرآنچه که در واقعیت موجود است را ثبت کند. در نتیجه همین موضوع، بعضی از تصاویر اندکی سرد و بی روح هم شده اند به گونه ای که شاید در بعضی از شرایط فکر کنید اصلا نوردهی به مقدار کافی صورت نگرفته اما گوگل همواره ترجیح می داده گوشی هایش اینگونه تصاویر را ثبت نمایند.

اما به صورت کلی، به نظر می رسد گلکسی S22 اولترا، نماینده قدرتمند سامسونگ با دوربین 108 مگاپیکسلی خود توانسته از لحاظ تعادل و پایداری عملکرد در این بعد از ظهر ابری، رجحانن عملکرد را داشته باشد. در تمامی تصاویری که به وسیله این سه گوشی ثبت شده می بینید که نمونه های ثبت شده به وسیله گلکسی S22 اولترا از لحاظ مقدار نور شرایط پایداری دارند. اگرچه در بعضی از شرایط کاملا رنگ ها را اشباع شده به نمایش گذاشته اند اما با این حال این کهکشانی 6.8 اینچی تعادل را بیشتر از دو مدل دیگر در تمامی موارد حفظ نموده است.

مقایسه دوربین فوق عریض پیکسل 7 پرو با گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس - نور روز

در مقایسه با دوربین فوق عریض بکار رفته در آیفون 14 پرو مکس و گلکسی S22 اولترا، پیکسل 7 پرو از دوربینی با زاویه دید نسبتا محدودتر بهره می برد اما در مقایسه با قبل شرایط بسیار بهتر شده است. نسل قبل این گوشی از لنزی 17 میلی متری بهره می برد و این باعث می شد تصاویر فوق عریض خیلی عریض ثبت نشوند. اگرچه کیفیت خوبی داشتند اما هدف تعبیه دوربین فوق عریض درون یک گوشی این است که بگردد با آن تصویری با زاویه دید بیشتر ثبت کرد که پیکسل 6 پرو در این زمینه از آیفون 14 پرو مکس و گلکسی S22 اولترا با اختلاف ضعیف تر بود.

اما پیکسل 7 پرو اکنون لنزی 14 میلی متری دارد که می تواند تصاویر فوق عریض خوبی را ثبت کند. پایداری عملکرد این سنسور و سنسور اصلی در نمایش رنگ ها تقریبا با هم مشابه است که این خبر خوبی محسوب می گردد. رنگ های سرد و بی روح در تصاویر فوق عریض ثبت شده به وسیله پیکسل 7 پرو بسیار بیشتر خود را نشان می دهند خصوصا وقتی آن ها را با نمونه های ثبت شده به وسیله دوربین آیفون 14 پرو مکس و گلکسی S22 اولترا مقایسه می کنیم.

به صورت کلی تصاویر ثبت شده به وسیله آیفون 14 پرو مکس بسیار اغراق شده هستند و گوگل هم مسئله ای دقیقا عکس این قضیه را دارد. در نتیجه بار دیگر رأی را به کهکشانی سامسونگ می دهیم که شاید در همه زمینه ها از رقبایش بهتر نبوده باشد اما تعادل خوبی را از خود به نمایش گذاشته است.

مقایسه دوربین اصلی پیکسل 7 پرو با گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس - نور کم

پیکسل 7 پرو مثل همواره سنت شکنی ننموده و همچنان پرچم را در عکاسی در نور شب برای گوگل بالا نگه داشته است. بزرگ ترین پیشرفتی که پیکسل 7 پرو در مقایسه با نسل قبل داشته این است که این گوشی در ثبت تصاویر در نور شب فوق العاده سریع است. پیکسل 6 پرو اگرچه در عکاسی در نور شب عملکرد حیرت انگیزی داشت اما بسیار کند بود و گاهی اوقات حتی 5 ثانیه طول می کشید تا بتواند شرایط را سنجیده و یک تصویر را ثبت کند. پیکسل 7 پرو اما در عرض یکی دو ثانیه توانست تصویری را ثبت کند که از نمونه ثبت شده به وسیله گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس هم بهتر است.

شما می توانید رجحان پیکسل 7 پرو را در تصاویر بالا هم مشاهده کنید. جزئیات به رجحانن شکل ممکن به نمایش عایدیه اند، تصاویر شارپ هستند و رنگ ها در آن ها فوق العاده زیبا به نمایش عایدیه اند. شاید تنها ایرادی که بگردد به پیکسل 7 پرو وارد کرد این است که گاهی اوقات آسمان را بسیار روشن می نماید به گونه ای که حس و حال شب از تصویر می رود. نکته بعدی هم پخش نور در اطراف نقاط روشن نظیر لامپ است که در تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین پیکسل 7 پرو در مقایسه با دو گوشی دیگر بیشتر به چشم می خورد.

آیفون 14 پرو مکس هم کوشش نموده تا نور شب را روشن تر از حالت عادی جلوه دهد و باز هم حس و حال زیبای شب از تصویر رفته است. گلکسی S22 اولترا را باید نزدیک ترین رقیب برای پیکسل 7 پرو در این زمینه بدانیم اما علتی که باعث شده در رتبه دوم قرار بگیرد این است که تصاویر ثبت شده به وسیله آن، وضوح و شفافیت لازم را ندارند. بعلاوه پیکسل 7 پرو توانسته جزئیات را هم به شکل بهتری در مقایسه با نماینده سامسونگ حفظ کند و تصاویر مربوط به آن هم گستره دینامیکی بیشتری دارند.

مقایسه پیکسل 7 پرو با گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس - زوم

از آن جایی که این مقایسه صرفا یک آنالیز خیلی مختصر و کوتاه از عملکرد دوربین پیکسل 7 پرو است، بنابراین فرصت این پیش نیامده که دوربین تله فوتو و به طور کلی توانایی زوم این گوشی به صورت جزئی مورد آنالیز قرار بگیرد. علت اصلی این که نمی گوییم مقایسه دوربین تله فوتو و می گوییم زوم این است که در بعضی از این تصاویر گوشی ها به علت نبود نور کافی، روی تصاویر زوم دیجیتال می کردند و نه اپتیکال.

اما با این شرایط، در مقدار زوم 5 برابری که پیکسل 7 پرو دوربین بومی آن را در اختیار دارد، نه گلکسی S22 اولترا و نه طبیعتا آیفون 14 پرو مکس عملکرد در حد و مقدار های نماینده گوگل نداشته اند. البته نمایندگان دو شرکت رقیب این تصویر را با دوربین تله فوتوی خود که توانایی زوم 3 برابری دارد به ثبت رسانده و با زوم دیجیتال، مقدار آن را به 5 برابر افزایش داده اند. در نتیجه می بینیم که نویز بسیار زیادی در تصاویر آن ها وجود دارد، خصوصا در گلکسی S22 اولترا.

اما اوضاع زمانی جالب می گردد که به سراغ زوم 10 برابری می رویم. می دانیم انتظار دارید بشنوید گلکسی S22 اولترا برنده بی چون و چرای این بخش است اما باید بگوییم این گوشی عملکرد شدیدا بدی در این بخش از خود به نمایش گذاشته است. اما این موضوع یک علت منطقی هم دارد.

پیکسل با استفاده از دوربین تله فوتو و زوم دیجیتال توانسته این تصویر را بهتر از هر دو گوشی دیگری ثبت کند. اما دوربین تله فوتوی دوم گلکسی S22 اولترا برای اینکه در ثبت چنین تصویری وارد عمل گردد نیازمند نور بیشتری بود. در نتیجه این گوشی بار دیگر از همان دوربین تله فوتو با توانایی زوم 3 برابری استفاده کرد و باقی مقدار را به صورت دیجیتال زوم کرد تا به 10 برابر برسد و نتیجه هم به معنای واقعی کلمه افتضاح از آب عایدی. اگر نور کافی در این محیط قرار داشت، گلکسی S22 اولترا از معیار مقایسه خارج می شد و به قول معروف در لیگ خود قرار می گرفت چون در این حالت هیچ گوشی قابل قیاس با آن نیست.

توجه داشته باشید در این بخش باید آنالیز های بیشتری صورت بگیرد و مقدار زوم در شرایط مختلف و در مقدار های گوناگون مورد آنالیز قرار بگیرد. قطعا با این تصاویر نمی گردد خیلی قاطع رأی را بر رجحان یک محصول صادر کرد اما می توان گفت پیکسل 7 پرو واقعا عملکرد خوبی دارد.

مقایسه پیکسل 7 پرو با گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس - پرتره

سال هاست که در گوشی های پیکسل، تجربه عکاسی پرتره خوب و لذت بخش وجود ندارد. سال جاری این قابلیت به لطف حالت زوم 2 برابری بهتر شده و پیکسل با استفاده از دوربین اصلی خود می تواند تصاویر پرتره 12 مگاپیکسلی خوبی ثبت کند. اما در مقایسه با دو گوشی دیگر عملکرد دوربین پیکسل 7 پرو چگونه است؟

در پیکسل 7 پرو دو گزینه 1X و 2X برای عکاسی پرتره می بینید که نباید گول بخورید. 1X در واقع با میدان دید 1.7 برابری دوربین اصلی برابری می نماید و در واقع یک فریم برش خرده را به شما نشان می دهد. 2X هم دقیقا همین شرایط را دارد و میدان دید واقعی آن در حقیق 2.6 برابر در دوربین اصلی است.

ضعف اصلی دوربین پیکسل 7 پرو در این بخش این است که شما وقتی مشغول به عکاسی پرتره هستید، در دوربین نمی توانید ببینید که چه چیزهایی محو می گردد. به عبارتی دیگر وقتی تصویر را ثبت می کنید، تار بودن آن تعیین می گردد. این اتفاق نه تنها در گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس بلکه تقریبا می توان گفت در هیچ گوشی که تا به امروز آنالیز شده اند مشاهده نشده است. اگر این قابلیت وجود نداشته باشد قطعا تجربه عکاسی با مشکل روبرو خواهد شد چرا که شما می بینید و تصمیم می گیرید عقب تر بایستید، جلوتر بروید، زاویه را تغییر دهید و… . حال باید دید آیا این یک باگ است و یا پیکسل 7 پرو واقعا از چنین قابلیت ساده ای بهره نمی برد.

به صورت کلی اگر بخواهیم بگوییم، عملکرد پیکسل 7 پرو در ثبت تصاویر پرتره با مقدار زوم 1X عالی بوده اما نه به مقدار ای که بگردد آن را در حد و مقدار های آیفون و گلکسی دانست. نمایندگان دو رقیب سنتی یعنی آیفون 14 پرو مکس و گلکسی S22 اولترا هم تقریبا با یکدیگر برابر شده اند.

مقایسه دوربین سلفی پیکسل 7 پرو با گلکسی S22 اولترا و آیفون 14 پرو مکس

سنسور دوربین سلفی پیکسل 7 پرو اندکی عریض تر است و در نتیجه برای عکاسی سلفی گروهی می توان بیشتر روی توانایی های آن حساب کرد. گلکسی S22 اولترا دوربین سلفی خیلی عریضی در مقایسه با دو گوشی دیگر ندارد که شاید این موضوع زمانی که جمعیت تان برای عکاسی زیاد است مشکل ساز گردد اما از لحاظ عملکرد فوق العاده است و هم جزئیات خوبی را ثبت می نماید و هم رنگ ها را به شکل قابل قبولی به نمایش می گذارد. پیکسل 7 پرو هم در این بخش تا حدودی عملکردی نزدیک به گلکسی S22 دارد و در نتیجه برنده ای بین آن ها انتخاب نمی کنیم. آیفون 14 پرو مکس هم از دو گوشی یادشده اندکی پایین تر قرار می گیرد چرا که در نمایش نقاط خیلی روشن با مشکل روبرو شد و آن ها را از بین برد.

نتیجه گیری

پیکسل 7 پرو

 • دوربین اصلی جزئیات خوبی دارد اما تصاویر را با رنگ سرد و بی روحی به نمایش می گذارد
 • دوربین فوق عریض از قبل عریض تر شده اما رنگ ها را سرد و بی روح به نمایش می گذارد
 • سرعت دوربین در ثبت تصاویر در شب بسیار بالا و عملکرد آن هم بی نظیر است
 • دوربین تله فوتو با زوم 5 برابری حتی در شرایطی که نور زیادی وجود نداشته باشد هم فعال شده و تصاویر باکیفیتی ثبت می نماید

آیفون 14 پرو مکس

 • سریع ترین تجربه عکاسی و رجحانن رابط کاربری دوربین
 • تصاویر ثبت شده در نور روز اندکی اشباع شده و بیش از حد شارپ هستند
 • گستره دینامیکی در مقایسه با S22 اولترا و پیکسل 7 پرو خیلی زیاد نیست
 • دوربین فوق عریض هم ضعف مشابهی دارد
 • عملکرد گوشی در نور شب در مقایسه با رقبا ضعیف تر است

گلکسی S22 اولترا

 • عملکرد دوربین اصلی در نور روز عالی است، تعادل رنگ ها عالی است و علی رغم اشباع رنگ ها، پایداری خوبی را شاهد هستیم
 • دوربین فوق عریض هم عملکرد مشابهی دارد
 • عملکرد دوربین در نور شب ضعیف تر از دوربین پیکسل 7 پرو است
 • عملکرد بی نظیر از لحاظ زوم به این شرط که نور کافی وجود داشته باشد
 • عملکرد دوربین سلفی عالی است

به صورت کلی بخواهیم بگوییم، پیکسل 7 پرو قطعا از لحاظ عکاسی تجربه لذت بخشی را در اختیار کاربران قرار می دهد و از این حیث نباید جای نگرانی وجود داشته باشد. آیفون 14 پرو مکس هم شاید اگر اشباع بیش از حد رنگ ها نبود می توانست امتیاز بیشتری دریافت کند. گلکسی S22 اولترا اما عملکرد ثابت و پایداری در این مقایسه داشته است. هرچند سلیقه ها قطعا متفاوت هستند و یک وب سایت یا شخص دیگر ممکن است نظر کاملا متفاوتی داشته باشد.

اما توجه داشته باشید این فقط یک مقایسه اولیه از عملکرد این سه گوشی بود هنوز بخش های زیادی هستند که باید مورد آنالیز قرار بگیرند. آیفون 14 پرو امکانات و قابلیت های متعددی از جمله ProRAW دارد که قطعا می تواند تجربه عکاسی را بهبود ببخشد، گلکسی S22 اولترا می تواند تا 100 برابر روی سوژه ها زوم کند که این موضوع هم در این مقایسه به تصویر کشیده نشده است. تعداد سوژه ها هم آنقدر بالا نیست که نتیجه گیری دقیقی داشته باشیم. برای مقایسه کامل و جامع باید منتظر آنالیز های بیشتر و دقیق تر بمانیم.

با این وجود و با مقایسه تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین های این سه گوشی، فکر می کنید عملکرد کدام یک بهتر بوده است؟ لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: PhoneArena

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 مهر 1401 بروزرسانی: 25 مهر 1401 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1351

به "مقایسه دوربین پیکسل 7 پرو با آیفون 14 پرو مکس و گلکسی S22 اولترا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه دوربین پیکسل 7 پرو با آیفون 14 پرو مکس و گلکسی S22 اولترا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید