طرح مجذوب کننده و چشم نواز یک ویلا در لواسان

به گزارش اهدا بلاگ، ویلای سایه به این علت به این عنوان نامیده شده که ویژگی اصلی اش ایجاد نوعی بازی و پایکوبی هماهنگ نور و سایه در قسمت های مختلف بنا است. یک استودیوی معماری ایرانی این ویلا را برای ساخت در منطقۀ لواسان طراحی نموده است.

طرح مجذوب کننده و چشم نواز یک ویلا در لواسان

به گزارش فرادید، هدف استودیوی طراحی این بوده است که عناصر سنتی، فرهنگ زادگاه مالک خانه و ویژگی های معماری مدرن را در این ویلا کنار هم جمع کند. سفارش دهندۀ طراحی این ویلا اصالتا اهل روستای طرق رود نطنز بوده است و به همین علت طراحان، قبل از ترسیم طرح به مطالعۀ بافت فرهنگی این روستا پرداخته اند.

دو ویژگی مهم فرهنگ این روستا را می توان سادگی و پیوند عمیق خانوادگی به حساب آورد؛ همین بینش نسبت به فرهنگ طرقرود بود که سنگ بنای طراحی ویلای سایه را شکل داد.

فرایند طراحی شامل تعاملی میان عناصر متضاد است؛ قرار بر این شد که این ویلا از بیرون نمایی متین و موقر و داری نظم را نشان بدهد و در درون فضایی پویا و سیال و گرم داشته باشد. این دوگانگی با استفاده از مصالح مختلف و طراحی متفاوت فضا ها شکل گرفت.

نمای خانه از جنس سنگ و عمدتا دارای ظاهری هندسی و پایدار در نظر گرفته شده، اما داخل بنا پر از انحنا هایی است که با مصالحی با رنگ های گرم تر مثل آجر طراحی شده اند.

در طراحی این ویلا اهمیتی که فرهنگ ایرانی به داشتن فضای خصوص می دهد به طور کامل مورد توجه قرار گرفته و علاوه بر آن تنوعی از اشکال، بافت ها و رنگ ها در داخل ویلا ایجاد شده تا سلایق و احتیاج های گوناگون اعضای یک خانواده برآورده شوند. در مجموع این ویلا مثل پلی است که فرهنگ سنتی را با سبک زندگی و معماری مدرن پیوند می دهد.

در برخی از قسمت های داخل ویلا، دیواره هایی شبیه به صخره در کنار پوشش های مدرن تر در نظر گرفته شده اند که این ترکیب، احساسی خوشایند از زندگی همزمان در طبیعت و در یک خانۀ کاملا مدرن را به ساکنان ویلا القا می نماید.

با وجود اینکه نوعی سادگی و پرهیز از تزئینات غیرضروری در محیط داخلی به چشم می خورد، اما در عین حال انحنا هایی که در دیوار ها و سقف ایجاد شده گاهی شبیه به آثاری دلنشین و تماشایی از هنر مجسمه سازی به نظر می رسند.

شکل اتصال فضای داخلی به حیاط ویلا نیز به گونه ای است که امکان کشیدن یک مرز معین میان آن ها را از بین می برد. بخش هایی از ساختمان مانند سایبانی بر روی بخش هایی از حیاط قرار گرفته اند که این امر ورود به خانه را شبیه به عبور کردن از یک فضای کوهستانی و طبیعی جلوه می دهد.

جانمایی استخر ویلا نیز به نوبۀ خودش بسیار چشمگیر است؛ این استخر در طرح اولیه در احاطۀ دیواره هایی صخره مانند و در یک فرورفتگی در نظر گرفته شده که آن را بیش از استخر، شبیه به رودخانه ای در عمق یک دره جلوه می دهد؛ همان چیزی که در روستا های اطراف نطنز مانند آن را کم نداریم.

منبع: فرارو
انتشار: 27 شهریور 1402 بروزرسانی: 27 شهریور 1402 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1489

به "طرح مجذوب کننده و چشم نواز یک ویلا در لواسان" امتیاز دهید

2 کاربر به "طرح مجذوب کننده و چشم نواز یک ویلا در لواسان" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح مجذوب کننده و چشم نواز یک ویلا در لواسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید