تکامل رابط کاربری گوشی های وان پلاس؛ از سیانوژن تا اکسیژن

به گزارش اهدا بلاگ، رابط کاربری OxygenOS 11 بعد از عرضه عمومی اندروید 11 در حال راهیابی به گوشی های وان پلاس است. این رابط کاربری جدید ویژگی های اندروید را همراه با تغییرات اعمال شده توسط وان پلاس ارائه می دهد. با این حال، این شرکت همواره کنترل گسترده ای بر کیفیت و سرعت نرم افزار گوشی های خود نداشته است. در حقیقت، در سال 2014 نرم افزار گوشی های وان پلاس ارتباط نزدیکی با عرصه کاستوم رام ها داشت.

تکامل رابط کاربری گوشی های وان پلاس؛ از سیانوژن تا اکسیژن

اگر به تاریخچه نرم افزار گوشی های وان پلاس علاقه دارید یا می خواهید ببینید این شرکت در این حوزه تا چه حد پیشرفت کرده، در ادامه همراه ما باشید.

جدایی وان پلاس از سیانوژن

وان پلاس وان همراه با CyanogenOS عرضه شد که یک نسخه تجاری CyanogenMod بود. در دوران اوج نسخه های فرعی اندروید، CyanogenMod مشهورترین کاستوم رام محسوب می شد. تجاری سازی پروژه به عنوان سیستم عامل سیانوژن یا CyanogenOS باعث ایجاد مناقشه هایی در بین جامعه کاربران و توسعه دهندگان این کاستوم رام شد. اما چنین کاری احتمالا برای تضمین پشتیبانی گسترده گوشی های وان پلاس ضروری محسوب می شد.

بنابراین اصلا چرا وان پلاس در وهله اول از سیانوژن استفاده کرد؟ این کاستوم رام از یک طرف تجربه مشابه اندروید خام را ارائه می داد، از طرف دیگر عملکرد خیلی خوبی داشت، از گزینه های ناوبری متنوعی پشتیبانی می کرد و در کل از ویژگی های گوناگون بهره می برد. در آن زمان سامسونگ و دیگر تولیدکنندگان، گوشی های خود را با رابط های کاربری سنگینی عرضه می کردند. اما در میان آن ها، وان پلاس وان هوای تازه ای را به ارمغان می آورد.

باید خاطرنشان کنیم CyanogenOS در حقیقت همراه با تعدادی از گوشی های دیگر مانند Wileyfox Swift و لنوو ZUK Z1 عرضه شد. همچنین طبق گزارش ها، مایکروسافت هم در این شرکت سرمایه گذاری کرد. البته احتمالا نام این گوشی ها را هیچ وقت نشنیده اید و همین موضوع احتمالا تاثیر زیادی در سرنوشت پروژه سیانوژن داشت. شرکت سیانوژن در نهایت در سال 2016 تعطیل شد.

در همان دوران، شرکت هندی میکرومکس پیروز شد حق انحصاری استفاده از CyanogenOS را در هند از آن خود کند که این موضوع دردسرهای زیادی برای وان پلاس به همراه داشت. در نهایت وان پلاس تصمیم گرفت نرم افزار اختصاصی خود را توسعه دهد که سر انجام به عنوان OxygenOS شناخته شد. اما قبل از اینکه به این رابط کاربری بپردازیم، باید به تلاش های وان پلاس برای نرم افزار مختص کاربران چینی اشاره کنیم.

بهره گیری از ColorOS و HydrogenOS برای کاربران چینی

اگرچه وان پلاس وان در بیشتر مناطق دنیا با CyanogenOS عرضه شد، اما کاربران چینی این گوشی را همراه با رابط کاربری ColorOS دریافت کردند که مربوط به گوشی های اوپو بود. وان پلاس و اوپو زیرمجموعه هلدینگ BBK Electronics محسوب می شوند اما وان پلاس می خواست هویت اختصاصی خود را به دست آورد و برای این کار به یک رابط کاربری جداگانه نیاز داشت.

در نتیجه، متخصصین وان پلاس کار خود را آغاز کردند و برای کاربران چینی رابط کاربری HydrogenOS آماده شد. اولین نسخه این رابط کاربری بسیار بحث برانگیز شد زیرا مثلا از app drawer جداگانه بهره نمی برد. برای دسترسی به بخش تنظیمات سریع، کاربران باید از پایین نمایشگر به سمت بالا سوایپ می کردند و جای خالی بسیاری از ویژگی های محبوب نسخه دنیای در HydrogenOS احساس می شد. روی هم رفته می توانیم بگوییم که این یک پروژه آزمایشی بود و هنوز برای استفاده گسترده آمادگی نداشت.

در نهایت برای چند سال گوشی های وان پلاس در چین همراه با HydrogenOS به دست کاربران می رسیدند اما در سال 2016 وان پلاس برای تسریع فرایند آپدیت های نرم افزاری تصمیم گرفت HydrogenOS و OxygenOS را ادغام کند.

ورود نسخه اول و دوم OxygenOS

نسخه اول OxygenOS در آوریل 2015 برای وان پلاس وان عرضه شد. اما کاربران این گوشی برای نصب رابط کاربری موردنظر باید آن را به صورت دستی فلش می کردند که بسیاری از کاربران معمولی نمی توانند چنین کاری را انجام دهند. این رابط کاربری تا حد زیادی از ویژگی های ColorOS و CyanogenOS بهره می برد و ظاهر آن هم یادآور اندروید خام بود.

در نهایت گوشی وان پلاس 2 همراه با OxygenOS راهی بازار شد. نسخه دنیای این گوشی از همین رابط کاربری بهره می برد و نسخه چینی مبتنی بر HydrogenOS بود. زمان محدود برای توسعه این رابط کاربری باعث شد نسخه های اولیه OxygenOS که مبتنی بر اندروید آب نبات چوبی بودند، مسائل زیادی داشته باشند.

البته در عین حال نباید مزایای این رابط کاربری را هم از قلم بیندازیم که به لطف داشتن حالت تاریک اختصاصی و سیستم مجوزهای مربوط به اپلیکیشن ها علی رغم بهره گیری از نسخه آب نبات چوبی اندروید، چندین گام جلوتر از دیگر رقبای خود بود. وان پلاس قطعا می خواست تعدادی از ویژگی های مهم سیانوژن را به این رابط کاربری منتقل کند ولی در تجربه های نخست نتوانست این کار را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.

نسخه سوم OxygenOS؛ اصلاح مسائل اساسی

خوشبختانه متخصصین شرکت وان پلاس خیلی زود دست به کار شدند و نسخه سوم OxygenOS که همراه با وان پلاس 3 به دست کاربران رسید، شرایط بسیار بهتری پیدا کرد. همچنین بهره گیری این رابط کاربری از اندروید مارشمالو در بهبود شرایط آن تاثیر زیادی داشت. اگرچه ویژگی های کلیدی تغییر گسترده ای نکردند، اما این شرکت نشان داد که شخصی سازی رابط کاربری اهمیت زیادی برای آن ها دارد.

پیدا کردن هویت با نسخه چهارم و پنجم OxygenOS

3 نسل اول OxygenOS بیشتر وظیفه پر کردن شکاف ایجاد شده توسط CyanogenOS را بر عهده داشتند. اما نسخه چهارم پیروز شد هویت مستقل خود را به دست آورد و نسخه پنجم هم این موضوع را بهبود بخشید.

به عنوان مثال، باگ ها و هنگ کردن ها در این نسخه برطرف شدند. برای این نسخه همچنین می توانیم به حالت مطالعه، فیلتر نور آبی، قابلیت do not disturb و چندین تغییر ظاهری دیگر اشاره کنیم. وان پلاس اگرچه سبک کلی اندروید خام را حفظ کرد، اما همین تغییرات کوچک منجر به جذاب تر شدن رابط کاربری موردنظر شد.

نسخه پنجم OxygenOS که مبتنی بر اندروید اوریو بود همین رویکرد را ادامه داد و از بین ویژگی های جدید آن می توانیم به سیستم ناوبری مشابه آیفون، بهبود حالت گیمینگ، اپلیکیشن های موازی، تشخیص چهره و برخی تغییرات ظاهری اشاره کنیم. همچنین نباید تغییرات اعمال شده بر اپلیکیشن دوربین و معرفی قابلیت های جدید مربوط به ویرایش ویدیو را از قلم بیندازیم. وان پلاس به لطف همین تغییرات کوچک پیروز شد این رابط کاربری را به یکی از بهترین ها در حوزه موبایل تبدیل کند.

ادامه جهت

با معرفی وان پلاس 6T، این شرکت تصمیم گرفت به جای ­ OxygenOS 6 آن را به عنوان نسخه نهم رونمایی کند تا با نسخه اندروید موردنظر مطابقت پیدا کند. ظاهر این رابط کاربری برای مطابقت با اندروید پای تا حدی تغییر پیدا کرد و در کنار آن ویژگی هایی مانند بهبود مصرف باتری، سیستم ناوبری جدید، امکان تغییر تنظیمات حالت Do Not Disturb و نسخه سوم حالت گیمینگ معرفی شدند. روی هم رفته طی چند سال گذشته وان پلاس توجه زیادی به قابلیت های شخصی سازی این رابط کاربری نشان داده که مورد استقبال کاربران طرفدار این مشخصه قرار گرفته است.

در نسخه دهم هم شاهد برخی تغییرات ظاهری بودیم، مجوزهای مربوط به موقعیت مکانی بهبود پیدا کرد و کاربران برای شخصی سازی منوی تنظیمات سریع به امکانات بیشتری دست پیدا کردند. همان طور که می بینید، وان پلاس آهسته و پیوسته یک رابط کاربری جذاب را توسعه داد که دیگر چندان قابل مقایسه با سیانوژن و حتی روزهای اولیه OxygenOS نیست.

OxygenOS 11 و آینده پیش رو

با معرفی اندروید 11، وان پلاس هم از نسخه یازدهم OxygenOS رونمایی کرد. در این نسخه شاهد طراحی جدید برای نمایشگر همواره روشن هستیم، تغییراتی بر روی حالت تاریک اعمال شده و همچنین باید به بهبود رابط کاربری برای استفاده یک دستی از گوشی هم اشاره کنیم. در این نسخه جدید OxygenOS بار دیگر شاهد عملی شدن رویکرد جذاب وان پلاس در قبال رابط کاربری گوشی های این شرکت هستیم.

اگرچه طی این سال ها وان پلاس همواره به هویت نرم افزاری خود پایبند بوده، اما OxygenOS در نهایت به عنوان یک رابط کاربری هم راستا با اندروید خام شهرت پیدا کرده ولی به نظر می رسد این شرکت می خواهد از این رویکرد فاصله بگیرد.

گوشی های وان پلاس و نرم افزار آن ها یک جهت پر پیچ و خم را طی کرده اند. بهره گیری از یک کاستوم رام و توسعه HydrogenOS در نهایت منجر به توسعه یک رابط کاربری جذاب و سرشار از ویژگی های متنوع شده که در چند سال اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. اگرچه وان پلاس هیچ وقت تجربه کاربری کاملا مشابه اندروید خام را ارائه نکرده، اما با توجه به چند نسل اخیر OxygenOS می توانیم بگوییم که وان پلاس می خواهد بیش از پیش توجه کاربران معمولی را جلب کند. باید ببینیم این رویکرد جدید وان پلاس در قبال نرم افزار گوشی های خود با پیروزیت روبرو می شود یا نه.

  • 7 دلیل برتری رابط کاربری OxygenOS نسبت به اندروید خالص

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 424

به "تکامل رابط کاربری گوشی های وان پلاس؛ از سیانوژن تا اکسیژن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکامل رابط کاربری گوشی های وان پلاس؛ از سیانوژن تا اکسیژن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید