تغییرات سریع در صخره های مرجانی عامل دعوت جهانی برای تفکر دوباره

به گزارش اهدا بلاگ، صخره های مرجانی جزو حساس ترین زیست بوم های طبیعی هستند که در سال های اخیر با فرایند روبه رشد تغییراتی روبرو بوده اند. این تغییرات، باعث نگرانی دانشمندان و فعالان محیط زیست شده است.

تغییرات سریع در صخره های مرجانی عامل دعوت جهانی برای تفکر دوباره

متخصصان صخره های مرجانی از سراسر جهان در حال دعوت از جهان برای ارزیابی فوری اهداف زیست محیطی به علت افزایش سرعت بی سابقه تغییرات در این زیست بوم حساس هستند. صخره های مرجانی که برای مدت 24 میلیون سال بدون تغییر فعالیت می کردند اکنون در حال تغییرات بسیار سریع و عمیق هستند.

تعدادی از بهترین متخصصان صخره های مرجانی جهان در شماره ویژه Functional Ecology به سوالاتی در خصوص اولویت حفظ مرجان ها و اکولوژی صخره های مرجانی در پی این تغییرات سریع اخیر پاسخ داده اند. این تغییرات سریع بسیار بیشتر از آن چیزی است که پیش بینی می شد.

دانشمندان به مسائل مختلفی در این زمینه اشاره می نمایند از جمله اینکه چطور می توانیم یک صخره مرجانی زنده را در عصر آنتروپوسین تعریف کنیم؛ یعنی در عصری که انسان ها نیروی غالب تغییرات محیطی هستند. دورانی که سرآغاز تأثیر عمده فعالیت های انسان بر زیست بوم و ساختار زمین شناختی سیاره است.

با تغییرات آب و هوایی جهان، آب و هوای استوایی در حال حرکت به سمت قطب ها است که باعث می گردد مرجان ها در مکان های تازهی رشد نمایند. با وجود از دست رفتن مرجان ها به خاطر گرم شدن اقیانوس ها در بعضی منطقه ها و رشد آنها در آب های خنک تری که قبلا محیط نامناسبی برای مرجان ها بودند، دانشمندان محیط زیست باید چه عکس العملی در برابر این تغییرات داشته باشند؟

اگر قصد داریم که زیست بوم مرجانی را با سرویس ها و مزایایی که برای ما فراهم می نماید از غذا گرفته تا گردشگری، در کنار هم حفظ کنیم، این تغییرات سیع نیازمند پاسخ های تازه از سوی جوامع علمی است.

پروفسور نیک گراهام از دانشگاه لنکستر می گوید:

صخره های مرجانی در بعضی اشکال خود از زمان دایناسورها تا به امروز همراه ما بوده اند. اکنون صخره های مرجانی در خط مقدم پاسخ به تغییرات زیست محیطی ناشی از فشارهای انسانی هستند. این مقاله ویژه در خصوص صخره های مرجانی، نحوه عملکرد آنها، شکل گونه های متنوع، توزیع جغرافیایی و فوایدی است که برای بشر دارند و همه آنها در حال تغییر کردن هستند.

مجامع علمی، مدیران و کاربران منابع باید به سرعت این تغییرات را بشناسند و با این تغییر سریع زیست بوم هماهنگ شوند و یاد بگیرند که چطور آن را حفظ نمایند. این امر فقط با کاهش فراوری کربن، امکان پذیر است.

دکتر گارت ویلیامز از دانشگاه بنگر می گوید:

این مقاله ویژه در اکولوژی کاربردی صخه های مرجانی بسیار ضروری و به موقع است. ما در حال مشاهده تغییراتی هستیم که پیش از این، پیش بینی نشده بود. این سرعت تغییر به قدری زیاد است که نیازمند بازبینی و آنالیز این نکته است که درک ما از نحوه عملکرد این زیست بوم که بر اساس چند دهه تحقیق و مطالعه است، آیا هنوز قابل اتکا است؟

این مقاله فراخوانی برای جامعه علمی است تا پاسخ های قدیمی را آنالیز کند و تئوری های مطرح شده در خصوص اکولوژی، مدیریت و حفظ صخره های مرجانی را آنالیز کند. باید برای سوال های تازه و محرک، پاسخ هایی پیدا گردد. از جمله اینکه در شرایط تازه زیست محیطی که ناشی از فعالیت های انسانی است چه بر سر صخره های مرجانی می آید؟ پاسخ به این سوال ها پیامدهای مهمی برای نحوه مطالعه، تشریح و مدیریت این زیست بوم ها دارد.

منبع: کجارو / sciencedaily.com
انتشار: 11 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ehdablog.ir شناسه مطلب: 1225

به "تغییرات سریع در صخره های مرجانی عامل دعوت جهانی برای تفکر دوباره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات سریع در صخره های مرجانی عامل دعوت جهانی برای تفکر دوباره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید